نکاتی که در هنگام خرید دستگاه های کپی و کپی رنگی باید توجه کرد

نکاتی که در هنگام خرید دستگاه های کپی و کپی رنگی باید توجه کرد

ننکاتی که در هنگام خرید دستگاه های کپی و کپی رنگی باید توجه کرد:  خرید فتوکپی : پیش از هر خریدی باید آگاهانه عمل کرد تا در آخر از خرید خود راضی باشیم. در خرید دستگاه های کپی هم این مورد کاملا صدق می کند. باید پیش از خرید دستگاه کپی، اطلاعات مهمی درباره مشخصات فنی آن داشت تا دقیقا دستگاهی را که مورد نیاز است خریداری کرد. از طرفی خرید به صرفه ای هم انجام داد. برای این کار باید انواع دستگاه کپی را بشناسید. تا ببینید کدام نوع، نیاز چاپ شما را برطرف می کند.

دستگاه فتوکپی

دستگاه کپی، دستگاهی است که از فایل ها، اسناد، تصاویر و … کپی های کاغذی ایجاد می کند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی مدل های گوناگونی از دستگاه های کپی هر ساله وارد بازار می شود اما از نظر رنگی، این دستگاه ها به دو دسته تقسیم می شوند. دستگاه فتوکپی سیاه و سفید و دستگاه فتوکپی رنگی. از نظر نوع چاپ نیز به دو دسته لیزری و جوهر افشان تقسیم بندی می شوند.

دستگاه فتوکپی سیاه و سفید

دستگاه فتوکپی سیاه و سفید خروجی تک رنگ دارد و تنها رنگ سیاه است که روی کاغذ سفید پخته می شود. به دستگاه های کپی تک رنگ دستگاه های مونو هم می گویند که تنها از یک تونر رنگی سیاه، در آن استفاده می شود. این دستگاه با کمک تکنولوژی لیزری و LED در دهه پیش، ساخته شده است. سرعت چاپ دستگاه های کپی سیاه و سفید بالاست و از این جهت، برای مصارفی که نیاز به تعدد چاپ دارند و رنگ اهمیتی در آن ندارد، مناسب است. مثلا در چاپ برگه های نوشتاری.

دستگاه کپی رنگی

دستگاه کپی رنگی مدل جدیدتری نسبت به دستگاه های سیاه و سفید است. این دستگاه ها که در دو نوع جوهرافشان و لیزری هستند، با دقت بالایی رنگ ها را بر روی کاغذ چاپ می کنند. البته دستگاه های لیزری رنگی، دستگاه های مدرن تر و به روزتری نسبت به جوهرافشان هستند. و کیفیت چاپ بالاتری دارند. در دستگاه های جوهر افشان از جوهر برای چاپ استفاده می شود اما تکنولوژی دستگاه فتوکپی رنگی لیزری، استفاده از تونر است.

دستگاه فتوکپی آنالوگ و دیجیتال

دستگاه های کپی در ابتدا دستگاه های آنالوگ بودند. که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جایی که دیگر قطعات مصرفی این نوع دستگاه ها به سختی پیدا می شود، کم کم از رده فروش خارج شده اند با این حال هنوز هم برخی از این دستگاه ها در بازار وجود دارند. این نوع دستگاه ها با استفاده از آینه، لنز و نور، انعکاسی از تصویر را بر روی صفحه قرار می دهند و در نهایت، چاپ روی کاغذ انجام می شود. دستگاه های بعدی که به بازار آمد، دستگاه های کپی دیجیتال بود. این دستگاه ها، با عملکردهای بهتر، علاوه بر انجام کپی، چندین کار دیگر همچون فکس، اسکن و پرینت را انجام می دادند. امروزه این دستگاه ها به دستگاه های چندکاره شهرت دارند.

سرعت چاپ از نکات مهم دستگاه فتوکپی

بعد از این که نوع دستگاه مورد نیاز خود را انتخاب کردید، نوبت به سرعت چاپ می رسد. در برخی از مشاغل سرعت چاپ اهمیت ویژه ای دارند. سرعت چاپ دستگاه های کپی یکی از مهمترین فاکتورهای خرید این نوع دستگاه ها است. بر خلاف مدل های قدیمی که سرعت چاپ کمی داشتند، سرعت چاپ دستگاه های امروزی، بین 30 تا 40 برگه در دقیقه است. دستگاه های حرفه و مدل بالاتر نیز تا سرعت چاپ 100 صفحه در دقیقه را دارند.

 حجم چاپ

حجم چاپ نیز از دیگر فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه کرد. سینی دستگاه کپی، در مدل های ساده تر، حدودا 100 برگه را در خود جای می دهد. اما در مدل های جدیدتر، بیش از 500 برگه کاغذ در آن قرار می گیرد. اگر از دستگاه کپی زیاد استفاده می کنید، بهتر است از دستگاه هایی که ظرفیت بالاتری در سینی تغذیه خود دارند، استفاده کنید. اگر از دستگاهی که حجم چاپ کمی دارد استفاده بیش از حد کنید، عمر دستگاه کپی خود را کاهش خواهید داد. به تعداد کپی هایی که در ماه انجام می دهید. توجه کنید و سپس ظرفیت کپی ماهانه دستگاه را در نظر بگیرید. تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

قابلیت شارژ کارتریج آسان

دستگاه های کپی، از جمله دستگاه های پرکاربردی هستند که باید قابلیت شارژ کارتریج آسان را داشته باشند. بعد از مدتی که عملیات چاپ صورت می گیرد، پودر تونر کمرنگ می شود و باید مجددا شارژ شود. تونر در دستگاه های کپی لیزری و جوهر در دستگاه های جوهرافشان کاربرد دارد. کارتریج دستگاه کپی باید توسط فردی که تخصص این کار را دارد، شارژ شود. این که چه مدت زمان از یک کارتریج می توان استفاده کرد و تا چه حجمی از چاپ را می توان انجام داد، از دیگر نکات مهم در هنگام خرید دستگاه کپی است که باید به آن توجه کرد.

کپی دو رو دستگاه کپی

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای خرید دستگاه کپی، قابلیت چاپ دو رو است. که به صورت اتوماتیک انجام می شود. با این که این دستگاه ها هزینه بیشتری دارند. اما در مصرف کاغذ صرفه جویی بیشتری می کنند و در برخی از کسب و کاها، اهمیت بسیار بالایی دارند. در فتوکپی کتاب ها و جزوات درسی، این قابلیت بسیار کاربردی است. از طرفی با انتخاب این دستگاه های کپی، نقش مهمی در حفظ محیط زیست با کاهش مصرف کاغذ ایفا خواهید کرد.

 قابلیت بزرگنمایی و کوچک نمایی

برای افرادی که قابلیت کوچک و بزرگی اسناد و مدارک توسط دستگاه مهم است، پیشنهاد می شود. پیش از خرید دستگاه کپی، حتما به این قابلیت توجه کنید. برخی از دستگاه های کپی، نمی توانند این کار را انجام دهند.

قابلیت اتصال

در مدل های جدید، همه دستگاه های کپی قابلیت اتصال به یو اس بی و کامپیوتر را دارند. در مدل های قدیمی تر، این قابلیت محدود است. با انتخاب فایل از کامپیوتر، می توانید نوع چاپ و اندازه آن را پیش از چاپ مشخص کنید.

زمان گرم شدن از نکات مهم خرید فتوکپی

هر دستگاه کپی رنگی و ساده ای که قرار است تهیه کنید، مدت زمان گرم شدن و شروع به کار ثابتی دارد. مدت زمان راه اندازی دستگاه از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد. برای برخی از دستگاه ها حدودا 100 ثانیه راه اندازی دستگاه به طول می انجامد. اما برخی از مدل های مدرن تر، مدت زمان بسیار کمتری دارند که این یک ویژگی مهم در مشاغلی که در طول روز از دستگاه کپی زیاد استفاده می کنند، می باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد خرید دستگاه فتوکپی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب

سوالی دارید؟

برای آگاهی از راه های ارتباط با ما، بر روی دکمه زیر کلیک کنید

مطالب جدید ...

در خبرنامه ما عضو شوید