Your browser does not support JavaScript! > ریکو آفشیو 2035 | قیمت، خرید، مشخصات و سفارش دستگاه ریکو آفشیو 2035 | کپی ایران

   کانال تلگرام کپی ایران

(0) محصول

ریکو آفشیو 2035

2039 |
بازدید
قیمت: 0 ریال
موجودی انبار: نا محدود

توضیحات مختصر

لازم به توضیح است که با حذف ویا انتخاب هریک از فیلدهای اختیاری اعم از آپشن دستگاه ویا کارکرد آن قیمت تغیر خواهد کرد . پس قبل از خرید به با دقت مطالعه فرمایید. دستگاه فتوکپی ریکو آفیشیو 2035 جزو دستگاههای متوسط است استوک این مدل فتوکپی موجود است بعلت قدیمی بودن این مدل کار کرده این فتوکپی در بازار فراوان است خریداران در خرید استوک باید دقت لازم را بخرج دهند. به علت نوسانات قیمت ارز لطفا برای استعلام قیمت با شماره تلفنها ی زیر تماس حاصل فرمایید 04137222043 - 04137252392 - 04137254200 - 04137253033 - 04136586892 - 04137253034 - 09120370093 - 09148659399
سازنده: Rioch

تعداد: 

دستگاه مذکور منسوخ شده است لطفا مدل دیگری انتخاب کنید 

کاربری سیاه سفید لیزری

سرعت 35 برگ در دقیقه

دقت 400 dpi

امکانات اختیاری اتصال به کامپیوتر - سورتر و فینیشر-ADF

سال تولید 2003

کشور سازنده چین - مالزی

قیمت استوک بسته به وضعیت و امکانات 28 تا 42 میلیون ریال

قیمت رفیل موجود نیست

قیمت آکبند موجود نیست

قیمت کار کرده بسته به وضعیت و امکانات 12 تا 17 میلیون ریال

پیش از پرداختن به خرید دستگاه کپی ریکو لازم است تا با تاریخچه شرکت ریکو آشنا شوید :

شرکت ریکو در سال 1936 توسط انیسیتوی ریکن تاسیس گردید که دفتر مرکزی آن در ساختمان ریکو در منطقه چوئو در توکیو می باشد . شرکت ریکو در زمینه تولید محصولات الکترونیکی فعالیت می نماید که حیطه اصلی فعالیت خود را در زمینه انواع دوربین و نیز تجهیزات اداری مانند چاپگر ها  ،دستگاه های کپی و یا فکس قرار داده است . شرکت ریکو در سال 1937 فعالیت خود را در زمینه دوربین های عکاسی آغاز نمود  ،در سال 1950 اولین دوربین تولید شده خود را وارد بازار نمود که این دوربین ها توانست محبوبیت بسیار فراوانی را کسب نماید .
خرید دستگاه کپی ریکو در چه مواقعی پیشنهاد می گردد ؟

در مکان هایی همانند ادارات ، شرکت ها و یا فروشگاه هایی که نیازمند چاپ با حجم اندک می باشند دستگاه کپی ریکو پیشنهاد می گردد . به عنوان مثال دستگاه کپی ریکو مدل 2045 دارای برد پرینتر ، اسکنر ، فکس و ADF می باشد ، با استفاده از برد پرینتر دستگاه ریکو می توان در چندین سیستم که به صورت شبکه به یکدیگر متصل شده اند استفاده نمود . دستگاه کپی ریکو دارای مواد مصرفی با قیمت ارزان می باشد و نیز دارای قطعات جانبی زیادی می باشد . این دستگاه در زیر مجموعه های دستگاه های با سرعت بالا طبقه بندی می گردد ، دستگاه کپی ریکو دستگاه کپی سیاه و سفید می باشد و در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد . به همین جهت خرید دستگاه کپی ریکو پیشنهاد می گردد .

انواع دستگاه های فتوکپی لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای فتوکپی رومیزی  لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاه های فتوکپی ایستاده لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای فتوکپی تکثیر انبوه لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسوکراف RZ لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسوگراف MZ لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای ریسوگراف RP لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای ریسوگراف EZ لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسو گرافهای رنگی لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای پلاتر های رنگی  لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای لمینت لطفا کلیک کنید 

انواع کاترهای دستی و برقی لطف کلیک کنید

انواع دستگاهی صحافی لطفا کلیک کنید 

انواع دوخت لطفا کلیک کنید 

انواع تونر و مواد مصرفی لطفا کلیک کنید 

نوع وسیله استوک
کاربری لیزری
سرعت چاپ 45 برگ در دقیقه
دقت پیرنت 300Dpi
سطح چاپ A4, A3, A5, B4
سال تولید 2003
کشور سازنده چین, ژاپن, کانادا, فرانسه, هلند, آمریکا
سورتر ندارد
لارج باکس اختیاری
برد پرینتر اختیاری
فکس ندارد
اسکن به فایل(Scan To File) اختیاری
برد اسکنر تخت
کاربری تک کاره
قابلیت تغذیه خودکار(ADF) اختیاری
قابلیت چاپ دو رو اختیاری
قابلیت کپی دارد
نوع پورت ارتباطی Ethernet
قابلیت چاپ مستقیم دارد
اسکن همزمان پشت رو 0

دستگاه استوک به محصولاتی گفته میشود که دوره ۳ الی ۵ ساله استفاده از آنها در کشور های اروپایی و آمریکایی گذشته است. البته مدت زمان استفاده در هرکشورنسبت به قوانین موجود در آن کشور فرق می کند. بر اساس قوانین کشورهای اروپا و آمریکایی دستگاه های استوک باید از رده خارج شوند. سپس دستگاه هایی که کار کرد آنها کم باشد و قابل بازسازی باشند به کشورهای آسیایی و جهان سوم واگذار می شوند. این دستگاه ها پس از جنرال سرویس کاملا قابل استفاده می باشد. به این دستگاه ها، اصطلاحا استوک گفته می شود.

دستگاه استوک بر دو نوع می باشد

  1. استوک سرویس شده
  2. استوک بازسازی شده

دستگاه استوک سرویس شده

دستگاه های که برروی لیست استوک قرار می گیرند. کنترول و رفع ایراد می شوند و سپس برای خریداران ارائه می گردند.

دستگاه استوک باسازی شده

دستگاه های که بر روی لیست استوک قرار می گیرند بعد از سرویس و کنترل نهایی تمامی مواد مصرفی دستگاه با مواد مصرفی آکبند جایگزین می شوند. این مواد در دستگاهای فتوکپی شامل تونر، هیتر کامل، ترانسفر و ایمیجها که همان یونیت دارم می باشد و در دستگاهای ریسو گراف شامل سیلندر و در دستگاهای پلاتر شامل هد، نوار اینکودر و اینک ساکریشین و کارتریج مرکب می باشد. دستگاه های استوک باسازی شده کیفیت بسیار بالایی از نظر کیفیت کار و مدت زمان استفاده دستگاه نسبت به استوک های معمولی دارند و همسان دستگاه آکبند می باشند.

منظور از دستگاه استوک بازسازی شده چیست؟

یک دستگاه استوک معمولی ممکن است دارای ایراداتی باشد. در این شرایط قطعات دستگاه تعویض می شوندو دستگاه کیفیتی به مانند آکبند را خواهد داشت. دستگاه استوک بازسازی شده نسبت به دستگاه آکبند هزینه ای بسیار پایین تری خواهد داشت و مقرون به صرفه تر است. در زمان خرید دستگاه استوک چندین مورد دارای اهمیت هستند: ۱- پایین بودن کنتور دستگاه (همان کارکرد) ۲- مواد مصرفی دستگاه. ۳-تاریخ تولید دستگاه (از تاریخ تولید دستگاه بیش از سه سال نگذرد.) ۵- ضمانت نامه خرید 6- نصب وراه اندازی دستگاه توسط متخصصین شرکت خریداری شده.

قیمت دستگاه استوک

قیمت گذاری دستگاه استوک با توجه به کیفیت و شرایط دستگاه تعیین میشود. هر چه دستگاه کارکرد کمتری داشته باشد و شرایط آن بهتر باشد، طبیعتا قیمت بالاتری خواهد داشت. بنابراین دستگاه استوک با مدل و مارک مشخص با توجه به وضعیت دستگاه دارای قیمت های متفاوتی خواهد بود. در زمان خرید دستگاه های استوک توجه داشته باشید هرچه قطعات اصلی در حالت بهتری قرار داشته باشند کیفیت بالاتری را شاهد خواهید بود.

دستگاه آکبند چیست؟

دستگاه آکبند به محصولاتی گفته می شود که تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته باشند و اصطلاحا نو باشند. این دستگاه ها به نسبت دستگاه استوک از قیمت بالاتری برخوردار هستند و زمان زیادی از تولید آنها نگذشته است.اگر مشکل نقدینگی نداشته باشیدحتما  اولویت خرید دستگاه آکبند می باشد .

دستگاه استوک بخریم و یا آکبند بخریم ؟

دستگاه های استوک بازسازی شده نسبت به دستگاه های آکبند از قیمت بسیار مناسبتری برخوردار هستند و در زمان بازسازی کیفیت آنها به مانند دستگاه آکبند می باشد، لذا بسیار مقرون به صرفه تر هستند. می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر این محصولات را خریداری کرده و با همان کیفیت آکبند استفاده کنید. دستگاه استوک باسازی شده را تنها ازشرکتهای معتبر تهیه فرمایید.

از آنجایی که کیفیت و شرایط محصول در زمان خرید یک دستگاه استوک بسیار مهم است، باید آنرا از فروشنده معتبر تهیه کنید. کپی ایران با سابقه ای طولانی در فروش و ارائه خدمات، ضمانت کیفیت برای کلیه محصولات فروخته شده ارائه می کند. لذا می توانید از تناسب کیفیت و قیمت محصول اطمینان کامل را داشته باشید. ما پس از بررسی و تست کامل بر روی دستگاه، آن را به مشتریان محترم ارائه می کنیم. این تست و بررسی با رعایت بالاترین استاندارد ها صورت می گیرد، لذا می توانید یک خرید مطمئن و با هزینه مناسب را تجربه کنید.

نظرات
برای این محصول یک نظر بدهید!
نام
پست الکترونیک
لطفا نظر خود را بنویسید
رتبه بندی محصول

تضمین بهترین قیمت
 
تضمین بهترین قیمت چیست؟

ما تضمین می‌کنیم محصولات عرضه شده در کپی ایران با گارانتی اصل، بالاترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت نسبت به سایر فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی در سراسر کشور است. اگر پس از خرید از کپی ایران، متوجه شدید فروشگاهی همان کالا را با شرایط یکسان و قیمتی پایین‌تر ارائه می‌دهد، می‌توانید درخواست استفاده از «تضمین بهترین قیمت» را ارسال و در صورت تایید، اختلاف قیمت آن را به طور کامل از ما دریافت کنید.
چه شرایطی دارد؟

برای ارائه درخواست تضمین بهترین قیمت باید شرایط زیر وجود داشته باشد:

    مدل یکسان: محصولات باید از نظر ویژگی‌های فنی، رنگ، امکانات و قابلیت‌ها یکسان باشند.
    کالای اصل: از آنجایی که همه کالاهای موجود در کپی ایران اصل هستند، درخواست کالاهای غیر اصل رد خواهد شد.

3. گارانتی اصل و یکسان: کالاهای مورد مقایسه باید گارانتی و خدمات پس از فروش اصل و یکسان داشته باشند، زیرا نوع و کیفیت خدمات گارانتی‌های مختلف بر قیمت آنها نیز تاثیر می‌گذارد.

    لوازم جانبی اصلی در بسته‌بندی کارخانه: کپی ایران همه لوازم و قطعات همراه کالا که از طرف شرکت سازنده ارائه می‌شود را بدون تغییر یا کم و کاستی به مشتری تحویل می‌دهد. بنابراین محصولاتی که در سایر فروشگاه‌ها ارائه می‌شوند، در صورتی امکان مقایسه خواهند داشت که لوازم جانبی و قطعات اصل و با کیفیت به همراه داشته باشند.

5. یکسانی شرایط برای کالاهایی که دارای تاریخ تولید یا انقضا هستند، شامل تاریخ مصرف نیز می‌شود.

    فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌های مجاز: مرجع مقایسه قیمت باید فروشگاه مجاز و وب‌سایت دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت معدن و تجارت باشد.
    کالا برای فروش موجود باشد: کالا باید در زمان ارائه درخواست به کپی ایران در سایت یا فروشگاه موردنظر برای فروش موجود و قابل خریداری باشد.

8. با توجه به رسمی بودن فاکتورهای کپی ایران، فاکتور فروشگاه فیزیکی یا اینترنتی مورد مقایسه نیز باید رسمی و دارای کد اقتصادی و 9% مالیات بر ارزش افزوده باشد.

9. با توجه به لزوم یکسان بودن شرایط مقایسه، اگر لحاظ کردن مواردی مانند هزینه حمل و نقل یا مالیات بر ارزش افزوده، قیمت اولیه اعلام شده توسط فروشنده یا فروشگاه اینترنتی مورد مقایسه را تغییر دهد، ملاک مقایسه قیمت کپی ایران، مبلغ نهایی پرداخت شده توسط خریدار خواهد بود.

10.درمورددستگاهای استوک ملاک شرایط مذبور می باشد .

1.مدل دستگاه

2.آپشن های مورد نظر

3.کارکرد دستگاه یعنی دارای شناسنامه باشد که دستگاه مذبور در کجا کار کرده وچه قطعاتی در چه کارکردی تعویض شده است

4.زمان فروش مواد مصرفی آکبند برای شما تحویل داده شده است یا خیر

چگونه درخواست بفرستید؟

مدارک زیر را همراه فاکتور خود، به آدرس ایمیل www.copyir@yahoo.comارسال کنید:

1. پیش‌فاکتور فروشگاه به صورت عکس یا فایل اسکن شده؛ پیش فاکتور باید:

- شامل نام فروشگاه، اطلاعات تماس، آدرس و مهر فروشگاه، نام خریدار، تاریخ و مدت اعتبار پیش فاکتور، اطلاعات محصول و نام گارانتی مربوط به آن باشد.

- تا 24 ساعت بعد از زمان ارسال ایمیل توسط مشتری دارای اعتبار  و کالا در آن فروشگاه موجود و قابل خریداری باشد.

- صرفا برای همان محصول به صورت تکی باشد.

2. در فروشگاه‌های اینترنتی، کافی‌ست آدرس فروشگاه اینترنتی و لینک مستقیم صفحه کالای مورد مقایسه به آدرس ایمیل ذکر شده ارسال شود. بدیهی است که اگر به وب سایت‌های مرجع مقایسه قیمت لینک داده شود، ایمیل ارسالی قابل بررسی نخواهد بود.

چه زمانی درخواست بفرستید؟

درخواست مشتری باید حداکثر تا 48 ساعت بعد از فاکتور شدن سفارش، ارسال شود.

بررسی ثبت درخواست تا حداکثر 3 روز کاری انجام می‌شود.

پس از ارسال استعلام و در صورت تایید قیمت پایین‌تر، اضافه مبلغ پرداخت شده را به حساب شخص واریز می‌کنیم.

سوال دارید؟

با شماره تلفن 04137253034 – داخلی 8 (خدمات پس از فروش) تماس بگیرید.
 
قوانین

در صورت مشاهده تخلف یا تلاش برای سوءاستفاده از این طرح، حق عدم پذیرش آن درخواست برای کپی ایران محفوظ است.

کپی ایران می‌تواند در هر زمان به تشخیص خود شرایط تضمین بهترین قیمت را تغییر داده و یا ارائه آن را متوقف کند

 

ایرادات فتوکپی ریکو آفشیو 2045 بر اساس کد می باشد ما برا ی سهولت کار بران تمامی کدهای را در اختیار عزیزان قرار می دهیم

101    Exposure lamp error
• The standard white level was not detected properly when scanning the white plate ( copyir.com )     • Exposure lamp defective • Lamp stabilizer defective • Exposure lamp connector defective • Standard white plate dirty • Scanner mirror or scanner lens out of position or dirty • SBU defective
120    Scanner home position error 1
• The scanner home position sensor does not detect the on condition during initialization or copying ( copyir.com )     • SIB or scanner drive motor defective • Scanner motor defective • Harness between SIB and scanner drive motor disconnected • Harness between SIB and scanner drive motor power source disconnected • Scanner HP sensor defective • Harness between SIB and HP sensor disconnected • Scanner wire, timing belt, pulley, or carriage defective
121    Scanner home position error 2
• The scanner home position sensor does not detect the off condition during initialization or copying ( copyir.com )     • SIB or scanner motor drive board defective • Scanner motor defective • Harness between SIB and scanner drive motor disconnected • Harness between SIB and scanner drive motor power source disconnected • Scanner HP sensor defective • Harness between SIB and scanner HP sensor disconnected • Scanner wire, timing belt, pulley, or carriage defective
130    SBU defective
• Within 1 second after power on, the SOUT signal does not go high, or within 1 second after power on the SOUT signal goes high, but the SBU ID could not be read after two attempts ( copyir.com )     • SBU defective • BICU defective • Harness between SBU and BICU disconnected or damaged
131    F-Gate asserts during shading
• F-Gate was asserted by the DF during shading ( copyir.com )     • While scanning at the DF, a software setting procedure caused an error ( copyir.com )  You must reboot the machine ( copyir.com )
302    Charge roller current leak
A charge roller current leak signal was detected ( copyir.com )     • Charge roller damaged • High voltage supply board defective • PCU harness defective or disconnected
304    Charge roller current correction error
• The charge roller bias correction is performed twice even if the maximum charge roller bias (-2000V) is applied to the roller ( copyir.com )     • ID sensor defective
320    Polygon motor error
• The polygon motor does not reach its operating speed within 25 seconds after the polygon motor on signal, or the lock signal is still activated for more than 2 seconds after the polygon motor off signal ( copyir.com )     • Cable at the polygon mirror motor disconnected or defective • Polygon motor or polygon motor driver defective • Polygon motor drive pulse not output correctly • LOCK signal could not be detected
321    F-Gate error: No laser writing signal
• The laser writing signal (F-GATE) does not go to LOW for more than 30 seconds after the copy paper reaches the registration sensor ( copyir.com )     • BICU board defective • PCI harness between the controller board and the BICU defective or disconnected
322    1st laser synchronization error
• The 1st laser synchronization signal cannot be detected by the main scan synchronization detector board even if the laser diodes are activated ( copyir.com )     • Poor cable connection between the laser synchronization detector board and the LD unit ( copyir.com )  • Laser synchronization detector board out of position and angle of reflection not correct • Laser synchronization detector board defective • LD unit defective
323    LD drive current too high
• The LD drive board applies more than 100 mA to the LD ( copyir.com )     • LD unit defective (not enough power, due to aging) • Poor connection between the LD unit and the BICU board • BICU defective
326    2nd laser synchronization error
The 2nd laser synchronization signal cannot be detected by the main scan synchronization detector board even if the laser diodes are activated ( copyir.com )     • Poor connection between the laser synchronization detector board and the LD unit ( copyir.com )  • Laser synchronization detector board out of position • Laser synchronization detector board defective • LD unit defective
327    LD unit home position error 1
The LD unit home position sensor does not detect an on condition when the LD unit moves to its home position ( copyir.com )     • HP sensor/harness defective • LD unit home position sensor defective • LD positioning motor harness defective • LD unit movement blocked because of incorrect connector routing
328    LD unit home position error 2
The LD unit home position sensor does not detect an off condition when the LD unit moves from its home position ( copyir.com )     • HP sensor/harness defective • LD positioning/harness motor defective • LD unit movement blocked because of incorrect connector routing
329    LD unit beam pitch adjusted incorrectly
The LD unit HP sensor does not detect the ON condition while changing the LD unit position for correcting the LD position or changing the dpi ( copyir.com )     • After initialization of the SP modes, SP2-109-3 or SP2-109-4 was not executed ( copyir.com )  • The harness is blocking the LD drive (PCB), preventing adjustment of the pitch ( copyir.com )
350    ID sensor pattern test error
• One of the following ID sensor output voltages was detected twice consecutively when checking the ID sensor pattern ( copyir.com )  1) Vsp >=2 ( copyir.com ) 5V 2) Vsg <= 2 ( copyir.com ) 5V 3) Vsp = 0V 4) Vsg = 0V    • ID sensor defective • ID sensor connector defective • Poor ID sensor connector connection • I/O board (IOB) defective • High voltage supply board defective • ID sensor dirty • Defect at ID sensor pattern writing area of the drum
351    ID sensor Vsg test error
When the ID sensor was checked, the ID sensor output voltage was 5 ( copyir.com ) 0V while the PWM signal input to the ID sensor was 0 ( copyir.com )     • ID sensor defective • ID sensor connector defective • Poor ID sensor connection • I/O board (IOB) defective • Scanning system defective • High voltage supply board defective • ID sensor dirty • Defect at the ID sensor pattern writing area of the drum
352    ID sensor, pattern edge detect error
The ID sensor pattern edge voltage is detected to be not 2 ( copyir.com ) 5V twice consecutively during an 800 ms interval ( copyir.com )     • ID sensor defective • ID sensor connector defective • Poor ID sensor connector connection • I/O board (IOB) defective • High voltage supply board defective • Dirty ID sensor • Defect at the ID sensor pattern writing area of the drum
353    ID sensor, LED current abnormal at initialization
• One of the following ID sensor output voltages is detected at ID sensor initialization ( copyir.com )  1) Vsg < 4 ( copyir.com ) 0V when the maximum PWM input (255) is applied to the ID sensor ( copyir.com )  2) Vsg >= 4 ( copyir.com ) 0V when the minimum PWM input (0) is applied to the ID sensor ( copyir.com )     • ID sensor defective • ID sensor harness defective • ID sensor connector defective • Poor ID sensor connection • I/O board (IOB) defective • Exposure system defective • High voltage supply board defective • Dirty ID sensor
354    ID sensor timeout abnormal at adjustment
Vsg falls out of the adjustment target (4 ( copyir.com ) 0 +- 0 ( copyir.com ) 2V) at the start of Vsg checking after 20 seconds    • ID sensor defective • ID sensor harness defective • ID sensor connector defective • I/O board (IOB) defective • Exposure system defective • Poor ID sensor connector connection • High voltage supply board defective • Dirty ID sensor
390    TD sensor error: Test value abnormal
The TD sensor output voltage is less than 0 ( copyir.com ) 5V or more than 5 ( copyir.com ) 0V after 10 consecutive times during copying ( copyir.com )     • TD sensor defective • TD sensor not connected or connector damaged • Poor connection between the TD sensor and the I/O board (IOB) • I/O board (IOB) defective • Toner supply defective
391    TD sensor error: Auto adjust error
During automatic adjustment of the TD sensor, output voltage is less than 1 ( copyir.com ) 8V or more than 4 ( copyir.com ) 8V during TD sensor initial setting ( copyir.com )     • TD sensor abnormal • TD sensor disconnected • Poor TD sensor connection • I/O board (IOB) defective • Toner supply defective
395    Development output abnormal
A development bias leak signal is detected ( copyir.com )  High voltage output to the development unit exceeded the upper limit (65%) for 60 ms ( copyir.com )     • High voltage supply board defective • Poor connection at the development bias terminal • Poor connection at the high voltage supply board
401    Transfer roller leak detected
A transfer roller current leak signal is detected ( copyir.com )     • High voltage supply board defective • Poor cable connection or defective cable • Transfer connector defective
402    Transfer roller open error
The transfer roller current feedback signal is not detected ( copyir.com )     • High voltage supply board defective • Transfer connector cable defective • Transfer connector defective • Poor PCU connection
403    Transfer belt position sensor error
The transfer belt position sensor does not activate even if the transfer belt contact clutch has been switched on twice and rotated once ( copyir.com )     • Main motor/drive malfunction • Transfer belt contact clutch defective • Transfer belt position sensor defective • Harness disconnected
405    Transfer belt error
The transfer belt does not move away from the drum during ID sensor pattern checking ( copyir.com )     • Main motor/drive malfunction • Transfer belt position sensor defective • Poor transfer belt position sensor connection • Transfer belt contact clutch defective
440    Main motor lock
A main motor lock signal is not detected within 2 seconds after the main motor turns on ( copyir.com )     • Too much load on the drive mechanism • Main motor defective
490    Exhaust fan motor lock
An exhaust fan motor lock signal is not detected within 5 seconds after the exhaust fan motor turns on    • Too much load on the drive mechanism • Exhaust fan motor defective or a loose object is interfering with the fan • Poor fan motor connector connection
492    Cooling fan motor lock
A cooling fan motor lock signal is not detected within 5 seconds after the cooling fan motor turns on ( copyir.com )     • Too much load on the drive mechanism • Cooling fan motor defective or a loose object is interfering with the fan • Poor fan motor connector
501    1st tray lift malfunction
The paper height sensor is not activated after the tray lift motor has been on for 10 seconds ( copyir.com )  If the main power switch is turned on when the paper is already at the feed height, the paper height position is detected again ( copyir.com )  At this time, the paper height sensor should de-activate within 5 seconds after the paper bottom plate starts to drop ( copyir.com )  If it does not deactivate within 5 s four times consecutively, a message will prompt the user to reset Tray 1 ( copyir.com )  After two attempts to release the error by re-setting the paper tray, if this does not solve the problem then this SC is displayed ( copyir.com )     • Lift motor malfunction or disconnected • Height sensor abnormal, or connector loose • Loose paper or object between the tray and motor • Pick-up arm malfunction
502    2nd tray lift malfunction
The paper height sensor is not activated after the tray lift motor has been on for 10 seconds ( copyir.com )  If the main power switch is turned on when the paper is already at the feed height, the paper height position is detected again ( copyir.com )  At this time, the paper height sensor should de-activate within 5 seconds after the paper bottom plate starts to drop ( copyir.com )  If it does not deactivate within 5 s four times consecutively, a message will prompt the user to reset Tray 2 ( copyir.com )  After two attempts to re-set the paper tray, if this does not solve the problem then this SC is displayed ( copyir.com )     • Lift motor abnormal or disconnected • Height sensor defective or disconnected • Loose paper or object between the tray and motor • Pick-up arm malfunction
503    3rd tray lift malfunction (optional paper tray unit)
The paper height sensor is not activated after the tray lift motor has been on for 13 seconds ( copyir.com )  If the main power switch is turned on when the paper is already at the feed height, the paper height position is detected again ( copyir.com )  At this time, the paper height sensor should de-activate within 5 seconds after the paper bottom plate starts to drop ( copyir.com )  If it does not deactivate within 5 s four times consecutively, the tray lift motor halts ( copyir.com )  After two attempts to re-set the paper tray, if this does not solve the problem, then this SC is displayed and tray control halts ( copyir.com )     • Tray lift motor defective or disconnected • Height sensor defective or disconnected
504    4th tray lift malfunction (optional paper tray unit)
The paper height sensor is not activated after the tray lift motor has been on for 13 seconds ( copyir.com )  If the main power switch is turned on when the paper is already at the feed height, the paper height position is detected again ( copyir.com )  At this time, the paper height sensor should de-activate within 5 seconds after the paper bottom plate starts to drop ( copyir.com )  If it does not deactivate within 5 s four times consecutively, the tray lift motor halts ( copyir.com )  After two attempts to re-set the paper tray, if this does not solve the problem, then this SC is displayed and tray control halts ( copyir.com )     • Tray lift motor defective or disconnected • Height sensor defective or disconnected
506    Paper tray unit main motor lock (optional paper tray)
A main motor lock signal is detected for more than 50 ms during rotation ( copyir.com )     • Paper tray unit main motor defective • Paper tray unit main motor connection loose • Too much load on the drive mechanism
507    LCT main motor lock (optional LCT)
A main motor lock signal is detected for more than 50 ms during rotation ( copyir.com )     • LCT main motor defective • Paper tray unit main motor connection loose • Too much load on the drive mechanism
510    LCT tray malfunction
1) The LCT lift sensor does not activate for more than 18 seconds after the LCT lift motor turned on ( copyir.com )  2) The LCT lower limit sensor does not activate for more than 18 seconds after the LCT lift motor turned on ( copyir.com )  3) The LCT lift sensor is already activated when the LCT lift motor turns on ( copyir.com )  4) After the paper end sensor is actuated while the tray is raising, the upper limit sensor is not actuated within 5 s ( copyir.com )  A message is displayed to remind the user to set the paper and tray control halts ( copyir.com )  Resetting the display is done by opening and closing the LCT door ( copyir.com )  5) The 4) state has been detected 3 times in succession ( copyir.com )     • LCT lift motor defective or disconnected ( copyir.com )  • Upper limit sensor defective or disconnected • Pick-up solenoid defective or disconnected • Paper end sensor defective
541    Fusing thermistor open
The fusing temperature detected by the thermistor was below 7C (44 ( copyir.com ) 6F) for 5 seconds, or 2 seconds after reaching 45C (113F) the temperature does not reach an additional 15C (59F) after checking five times at 0 ( copyir.com ) 1 intervals ( copyir.com )     • Fusing thermistor disconnected • Fusing thermistor connector defective • Fusing thermistor damaged or warped • Fusing temperature œ15% less than the standard input voltage
542    Fusing temperature warm-up error
The fusing temperature does not reach the fusing standby temperature of 45C (113F) within 9 seconds [for the B003/B006 (35 cpm)]/14 seconds [for the B004/B007 (45 cpm)] after switching on the main power or closing the front cover, or 40 seconds after reaching 50C the fusing roller does not reach warm-up temperature ( copyir.com )     • Fusing lamp defective • Poor fusing unit connector • Thermistor warped or broken • Thermostat has tripped • BICU defective • Power supply board defective
543    Fusing overheat error (software detection)
A fusing temperature of over 230C (446F) is detected for 5 seconds by the fusing thermistors at the center or at either end of the fusing roller ( copyir.com )     • Power supply unit defective • I/O board (IOB) defective • BICU defective • Fusing thermistor defective
544    Fusing overheat error (hardware circuit detection)
The dual monitoring circuitry of the BICU detects extremely high temperature and tripped the relay circuit off ( copyir.com )     • Power supply unit defective • I/O board (IOB) defective • BICU defective • Fusing thermistor defective
545    Fusing lamp remains on
After warm-up the fusing lamp remains at full power for 10 seconds without the hot roller rotating ( copyir.com )     • Thermistor is out of position ( copyir.com )
546    Fusing ready temperature unstable
The fusing temperature is fluctuating ( copyir.com )     • Thermistor connection loose • Fusing unit connector loose
547    Zero cross signal malfunction
The applied power supply ac frequency was detected at over 66Hz or below 45Hz, and the zero cross signals are not detected within a certain period within 500 ms after the main power switch has been turned on ( copyir.com )     • Power supply board defective • Noise on the ac power line
548    Fusing unit installation error
The machine cannot detect the fusing unit when the front cover and right cover are closed ( copyir.com )     • Fusing unit is not installed • Fusing unit connection loose
599    1-bin tray motor lock (optional 1-bin tray unit)
A 1-bin tray motor lock signal is not detected for more than 300 ms during rotation ( copyir.com )     • 1-bin tray motor locked from overload • 1-bin tray motor defective • 1-bin tray motor connection loose
601    Communication error between BICU and scanner unit
Within 800 ms after power on, after 3 attempts the BICU does not communicate with the SIB via the serial line ( copyir.com )     • Serial line connecting the BICU and SIB defective • External noise on the serial line • SIB board defective • BICU board defective
610    Communication timeout error between BICU and ADF
The BICU cannot receive a response within 100 ms after 3 attempts after sending data to the ARDF ( copyir.com )     • BICU board and ADF main board serial line connection defective • External noise • ADF main board defective • BICU board defective
611    Communication break error between BICU and ADF
The BICU receives a break signal from the ADF main board ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and ADF unstable • External noise • ADF main board defective • BICU board defective
612    Communication command error between BICU and ADF
The BICU sends a command to the ADF main board that it cannot execute ( copyir.com )     • Abnormal operation performed by software
620    Communication timeout error between BICU and finisher or mailbox
The BICU cannot receive a response within 100 ms after 3 attempts after sending data to the finisher or mailbox ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and finisher unstable • External noise • BICU board and finisher main board connection defective or loose • Finisher main board defective • BICU board defective
621    Communication timeout error between BICU and finisher or mailbox
A break (low) signal was received from the finisher or the mailbox ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and finisher unstable • External noise
623    Communication timeout error between BICU and paper tray unit
The BICU cannot receive a response within 100 ms after 3 attempts after sending data to the paper tray unit ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and paper tray unit unstable • External noise • BICU board and paper tray main board connection defective or loose • Paper tray main board defective • BICU board defective
624    Communication break error between BICU and paper tray unit
The BICU cannot communicate with the paper tray unit normally as a result of receiving a break signal ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and paper tray unit unstable • External noise • BICU board and LCT main board connection defective or loose • Optional paper feed unit interface board defective • BICU board defective
626    Communication timeout error between BICU and LCT
The BICU cannot receive a response within 100 ms after 3 attempts after sending data to the LCT ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and LCT unit unstable • External noise • BICU board and LCT main board connection defective or loose • LCT interface board defective • BICU board defective
627    Communication break error between BICU and LCT
The BICU cannot communicate with the LCT unit normally as a result of receiving a break signal ( copyir.com )     • Serial line connecting BICU and LCT unit unstable • External noise • BICU board and LCT main board connection defective or loose • LCT interface board defective • BICU board defective
630    SC630 Communication failure with CSS (RSS)
The communication from the copier was detected as abnormal at the CSS center ( copyir.com )  This error occurs when the acknowledge signal from the LADP does not complete normally ( copyir.com )     • Occurred with a SC call, CC call, Supply Management call, User call, or CE call ( copyir.com )  • Timeout while no response from the LADP, and signal on the RS-485 line between PI and LADP is abnormal ( copyir.com )
640    BICU control data transfer sumcheck error
A sampling of control data sent from the BICU to the controller reveals a sumcheck error ( copyir.com )  Only the logging count is performed ( copyir.com )     • Controller board defective • External noise • BICU board defective
641    BICU control data transfer abnormal
A sampling of the control data sent from the BICU reveals an abnormality ( copyir.com )     • Controller board defective • External noise • BICU board defective
670    Engine response error
After powering on the machine, a response is not received from the engine within the specified time ( copyir.com )     • BICU installed incorrectly • BICU defective • Controller board defective
672    Controller-to-operation panel communication error at startup
After powering on the machine, the communication circuit between the controller and the operation panel is not opened, or communication with controller is interrupted after a normal startup ( copyir.com )     • Controller stall • Controller board installed incorrectly • Controller board defective • Operation panel connector loose or defective
690    GAVD block I2C bus error    • I2C bus on BICU defective
691    GAVD FCI block I2C bus error    • I2C bus on BICU defective
692    CDIC GAVD block I2C bus error    • I2C bus on BICU defective
700    ARDF original pick-up malfunction
After the pick-up motor is turned on, the original stopper HP sensor is not detected ( copyir.com )     • Original stopper HP sensor (output abnormal) • Pick-up motor defective (not rotating) • Timing belt out of position • ADF main board defective
701    ARDF original pick-up/paper lift mechanism malfunction
The original pick-up HP sensor does not activate three times consecutively after the pick-up motor has turned on ( copyir.com )     • Original pick-up HP sensor defective ( copyir.com )  • Pick-up motor defective • ADF main board defective
722    Finisher jogger motor error
The finisher jogger HP sensor does not return to the home position, or move out of the home position, within the specified time ( copyir.com )     • Jogger HP sensor defective • Jogger motor defective
724    Finisher staple hammer motor error
Stapling does not finish within 600 ms after the staple hammer motor turned on ( copyir.com )     • Staple jam • Stapler overload caused by trying to staple too many sheets • Staple hammer motor defective
725    Finisher stack feed-out motor error
The stack feed-out belt HP sensor does not activate within a certain time after the stack feed-out motor turned on ( copyir.com )     • Stack feed-out HP sensor defective • Stack feed-out motor overload • Stack feed-out motor defective
726    Finisher shift tray 1 lift motor error
Tray shift does not finish within the specified time after the shift motor turned on, or the stack height sensor does not activate within the specified time after the shift tray lift motor turned on ( copyir.com )     • Shift motor defective or overloaded • Shift tray lift motor defective or overloaded
727    Finisher stapler rotation motor error
Stapler rotation does not finish within the specified time after the staple rotation motor turned on, or the stapler does not return to its home position within the specified time after stapling finished ( copyir.com )     • Stapler rotation motor defective or overloaded • Stapler rotation motor connection loose or connector defective
729    Finisher punch motor error
After the punch motor is turned on, the punch HP sensor does not activate within the specified time ( copyir.com )     • Punch motor defective or overloaded • Punch HP sensor defective • Punch motor connection loose or connector defective
730    Finisher stapler positioning motor error
After the stapler motor is turned on, the stapler does not return to its home position within the specified time, or the stapler HP sensor does not activate within the specified time after the stapler motor is turned on ( copyir.com )     • Stapler positioning motor defective or overloaded • Stapler HP sensor defective • Stapler positioning motor connection loose or connector defective
731    Finisher exit guide open/close motor error
After the finisher exit guide open/close motor is turned on, the open/close sensor does not activate within the specified time ( copyir.com )     • Finisher exit guide open/close motor defective • Open/close sensor defective
732    Finisher upper tray shift motor error
The upper tray shift motor does not stop within the specified time ( copyir.com )     • Upper tray shift motor defective or overloaded • Upper tray shift sensor defective
733    Finisher lower tray lift motor error
The stack height sensor does not activate within a certain time period after the lower tray lift motor turned on ( copyir.com )     • Lower tray lift motor defective or overloaded • Upper stack height sensor defective • Lower tray lower limit sensor defective
734    Finisher lower tray shift motor error
The lower tray shift motor driving the lower tray does not stop within the specified time ( copyir.com )     • Lower tray shift motor defective or overloaded • Lower tray shift sensor defective
800    Startup without video output end error (K)
Video transfer to the engine is started, but a video transmission end command was not issued by the engine within the specified time ( copyir.com )     • Control board defective
804    Startup without video input end (K)
A video transmission was requested from the scanner, but a video transmission end command was not issued by the scanner within the specified time ( copyir.com )     • Control board defective
819    Kernel mismatch error
Software bug    • Software application error
820    Self-Diagnostic Error: CPU
The central processing unit returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Controller board defective • Software defective
821    Self-Diagnostic Error: ASIC
The ASIC returned an error during the self-diagnostic test because the ASIC and CPU timer interrupts were compared and determined to be out of range ( copyir.com )     • Controller board defective
822    Self-Diagnostic Error: HDD
The hard disk drive returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • HDD defective • HDD connector defective • Controller board defective
823    Self-diagnostic Error: NIB
The network interface board returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Network interface board defective • Controller board defective
824    Self-diagnostic Error: NVRAM
The resident non-volatile RAM returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • NVRAM damaged or abnormal • Backup battery has discharged • NVRAM socket damaged
826    Self-diagnostic Error: NVRAM/Optional NVRAM
The NVRAM or optional NVRAM returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • NVRAM defective
827    Self-diagnostic Error: RAM
The resident RAM returned a verify error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Memory malfunction
828    Self-diagnostic Error: ROM
The resident read-only memory returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Controller board defective • Firmware defective
829    Self-diagnostic Error: Optional RAM
The optional RAM returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • RAM DIMM defective • Controller board defective
835    Self-Diagnostic Error: Parallel Interface
Loopback test error ( copyir.com )     • Loopback connector not detected • IEEE1284 connector defective • Controller board defective
836    Self-diagnostic Error: Resident Font ROM
The resident font ROM returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Font ROM defective
837    Self-diagnostic Error: Optional Font ROM
The optional font ROM returned an error during the self-diagnostic test ( copyir.com )     • Font ROM defective
838    Self-diagnostic Error: Clock Generator
Verify error occurred when setting data was read from the clock generator via the I2C bus ( copyir.com )     • Clock generator abnormal • I2C bus abnormal • CPU port for the I2C bus abnormal
850    Network I/F Abnormal    • NIB defective • Controller board defective
851    IEEE 1394 I/F Abnormal    • IEEE1384 interface board defective • Controller board defective
860    Startup without HD connection at main power on
The hard disk connection is not detected ( copyir.com )     • Cable between HDC and HD loose or defective • HD power connector loose or defective • HD defective • HDC defective
861    Startup without HD detection at power key on
The hard disk connection is not detected ( copyir.com )     • Cable between HDC and HD loose or defective • HD power connector loose or defective • HD defective • HDC defective
862    Maximum number of bad sectors detected on HD
Up to 101 bad sectors have appeared in the area on the hard disk where image data is archived, and the hard disk may require replacement ( copyir.com )     • SC863 returned while reading data from the HD and the number of registered bad sectors reached 101 ( copyir.com )
863    Startup without HD data lead
Data stored on the hard disk is not read correctly ( copyir.com )     • A bad sector occurred during operation of the HD
864    HD data CRC error
During operation of the HD, the HD responded with a CRC error ( copyir.com )     • Data transfer was abnormal in the data read from the HD ( copyir.com )
865    HD access error
The hard disk detected an error ( copyir.com )     • Error detected other that the bad sectors error (SC863) or the CRC error (SC864)
900    Electronic total counter error
The value of the total counter has already exceeded 9,999,999    • NVRAM defective
901    SC901 Mechanical total count error
The IO board cannot receive the mechanical total count data ( copyir.com )     • Mechanical total counter defective
951    F-gate error at write request
After the IPU receives an F-gate signal, it receives another F-gate signal ( copyir.com )     • Software defective • BICU defective
953    Scanner setting error
The IPU does not respond with the scanner setting signal required to start scanning processing ( copyir.com )     • Software defective
954    Printer setting error
The IPU does not respond with the settings that are required to start image processing by the printer ( copyir.com )     • Software defective
955    Memory setting error
The IPU does not respond with the settings that are required to start image processing using the memory ( copyir.com )     • Software defective
964    Printer ready error
The printer ready signal is not generated within 17 seconds after the IPU received the print start signal ( copyir.com )     • Software defective
984    Print image data transfer error
The image transfer from the controller to the engine via the PCI bus does not end within 15 s after starting ( copyir.com )     • Controller board defective • BICU defective • Connectors between BICU and controller loose or defective
985    Scanner image data transfer error
The image transfer from the engine to the controller via the PCI bus does not end within 3 s after starting ( copyir.com )     • Controller board defective • BICU defective • Connectors between BICU and controller loose or defective • SIB defective
986    Software write parameter setting error
An unstable area at the storage destination in the settings table is set NULL for the parameter received by the write module ( copyir.com )     • Software defective
990    Software performance error
The software attempted to perform an unexpected operation ( copyir.com )     • Software defective • Internal parameter incorrect • Insufficient working memory • When this SC occurs, the file name, address, and data will be stored in NVRAM ( copyir.com )  This information can be checked by using SP7-403 ( copyir.com )  Note the above data and the situation in which this SC occurs ( copyir.com )  Then report the data and conditions to your technical control center ( copyir.com )
991    Software continuity error
The software attempted to perform and unexpected operation ( copyir.com )  However, unlike SC990, the object of the error is continuity of the software ( copyir.com )     • Software bug • Internal parameter incorrect • Insufficient working memory
996    FCU board error
FCU board is connected but not ready ( copyir.com )     • FCU board defective and requires replacement • Firmware incorrect
997    Application function selection error
The application selected by a key press on operation panel does not start or ends abnormally ( copyir.com )     • Software defective • An option required by the application (RAM, DIMM, board) is not installed
998    Application start error
After power on the application does not start within 60 s ( copyir.com )  (All applications neither start nor end normally ( copyir.com ) )    • Software defective • An option required by the application (RAM, DIMM, board) is not installed
999    Program download error
The download (program, print data, language data) from the IC card does not execute normally ( copyir.com )     • Board installed incorrectly • BICU defective • IC card defective • NVRAM defective • Loss of power during downloading • Important Notes About SC999 • Primarily intended for operating in the download mode, logging is not performed with SC999 ( copyir.com )  • If the machine loses power while downloading, or if for some other reason the download does not end normally, this could damage the controller board or the PCB targeted for the download and prevent
999    Program download error
The download (program, print data, language data) from the IC card does not execute normally ( copyir.com )     • Board installed incorrectly • BICU defective • IC card defective • NVRAM defective • Loss of power during downloading • Important Notes About SC999 • Primarily intended for operating in the download mode, logging is not performed with SC999 ( copyir.com )  • If the machine loses power while downloading, or if for some other reason the download does not end normally, this could damage the controller board or the PCB targeted for the download and prevent subsequent downloading ( copyir.com )  If this problem occurs, the damaged PCB must be replaced ( copyir.com )

;
Copyright MAXXmarketing Webdesigner GmbH

نماد اعتماد

اطلاعات تماس

 آدرس: آذربایجان شرقی، مراغه، خیایان امام، روبروی داروخانه جاوید، ساختمان کپی ایران
شماره تماس: 04137252392   |    04137254200
شماره تماس: 04137253033   |   04137253034
شماره همراه: 09148659399
شماره فکس: 04136586892
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید|این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدساعات کاری: از 8 الی 22 شب