Your browser does not support JavaScript! > ریکو آفشیو 6000 | قیمت، خرید، مشخصات و سفارش دستگاه ریکو آفشیو 6000 | کپی ایران

   کانال تلگرام کپی ایران

(0) محصول

ریکو آفشیو 6000

2905 |
بازدید
قیمت: 250,000,000 ریال
موجودی انبار: نا محدود

توضیحات مختصر

لازم به توضیح است شروع قیمت دستگاه از250.000.000 ریال تا 280.000.000 ریال این اختلاف قیمت نسبت به کیفیت وضعیت دستگاه می باشد . قیمت دستگاه باسازی شده 310.000.000 ریال برای آشنایی دستگاه باسازی شده لطفآمطالب زیر را مطالعه فرمایید . تصویری را که برای محصول ملاحظه می کنید به صورت آپشن کامل می باشد شما می توانید با انتخاب فیلدهای اختیاری دستگاه مورد نظر را با آپشنهای متفاوتی تهیه نمایید . شماره تماس مشاوران خرید . 04137222043-04137252392-04137254200-04137253033-04136586892-04137253034-09120370093-09148659399
سازنده: Rioch

تعداد: 

ریکو آفیشیو 6000 یکی دیگر از دستگاه های فتوکپی اداری و ایستاده است که شما می توانید برای هر چهار کاربرد اصلی پرینت، کپی، اسکن و فکس از آن استفاده کنید. این دستگاه فتوکپی در کنار داشتن 4 عملکرد فوق در کیفیت بالا امکانات جانبی منگنه، تاکن و پانچ را نیز در اختیار شما قرار می دهد و شما را از خرید تعداد زیادی وسیله در محل کارتان بی نیاز می کند. اگر قصد خرید یک دستگاه فتوکپی مانند ریکو آفیشیو 6000 دارید با ما همراه شوید تا در ابتدا دستورات و واژه های تخصصی در دستگاه های کپی را به شما معرفی کرده و سپس ویژگی های این دستگاه را در اختیارتان قرار دهیم.

دستورات و اصطلاحات تخصصی در دستگاه های فتوکپی

در صورتی که قصد خرید و یا کار کردن با یکی از دستگاه های فتوکپی و چاپ را دارید، بدون شک با دستورات و واژه هایی روبه رو خواهید شد که ممکن است توضیح و عملکرد آن ها را ندانید. بهتر است در این قسمت با ما همراه شوید تا شما را با تعدادی از این واژه ها آشنا کنیم.

Warm Up Time زمان گرم شدن اولیه

زمانی که دستگاه های چاپ را به برق وصل می کنید برای گرم شدن اولیه و آغاز به کار به زمان مشخصی نیاز دارند. هر چه این زمان در دستگاه ها کم تر باشد، سرعت عملکرد دستگاه بالاتر خواهد بود.

X-Y Zoom زوم افقی و یا عمودی

این ویژگی در بسیاری از دستگاه های چاپ وجود داشته و به شما کمک بسیار قابل توجهی برای چاپ می کند. تصور کنید که فایل و نسخه اصلی شما بسیار بزرگ و یا کوچک است و شما می خواهید تنها روی یک بخش خاص از آن زوم کنید. با استفاده از این ویژگی می توانید در جهت افقی و یا عمودی متناسب با نیازتان روی نسخه اصلی زوم کرده و سپس آن را چاپ کنید.

Zoom بزرگ نمایی

همانطور که از اسم این دستور پیدا است به کمک آن نیز می توانید بر روی بخش خاصی از نسخه اصلی و اولیه زوم کنید. اما این گزینه چه تفاوتی با گزینه قبلی دارد؟ همانطور که در بالا نیز توضیح داده شده زوم قبلی در جهت افقی و یا عمودی و در جهت خواسته شده شما انجام می شود، در حالی که در این بزرگ نمایی شما می توانید کل فایل را با گام یک درصد و معمولا از 20 در صد تا 155 درصد بزرگ و یا کوچک کنید. این ویژگی تقریبا در تمامی دستگاه های چاپ پیشرفته از جمله ریکو آفیشیو 6000 قرار داده شده است.

سورتر

حتما هنگام بررسی ویژگی های دستگاه های کپی بارها به امکان نصب اختیاری سورتر در آن ها روبه رو شده اید. اما آیا می دانید این قابلیت دقیقا در دستگاه های چاپ چه کاری را انجام می دهد؟ این قابلیت به شما کمک می کند که کپی را به صورت دسته بندی شده انجام داده و سرعت کار خود را چند برابر کنید. همانطور که اشاره شد این قابلیت در بعضی از دستگاه های کپی امکان اضافه شدن داشت و در بعضی این ویژگی و قابلیت وجود ندارد.

حالت تصویر یا Photo Mode

یکی دیگر از دستوراتی که هنگام کار کردن با انواع دستگاه های چاپ از جمله ریکو آفیشیو 6000 ممکن است با آن روبه رو شوید، دستور حالت تصویر است. شما از این دستور زمانی استفاده می کنید که قصد کپی گرفتن از یک از تصاویر با کیفیت پایین و همراه با سایه روشن را داشته باشید. این دستور کیفیت چاپ را به بالاترین حالت خود برده و شما می توانید یک نسخه کپی شده با کیفیت عالی داشته باشید.

ضخامت کاغذ Paper Weights

یکی دیگر از واژه های تخصصی که هنگام کار کردن و یا خرید دستگاه های فتوکپی خواهید دید، ضخامت کاغذهایی است که دستگاه می تواند بپذیرد. قرار دادن کاغذهایی با ضخامت بیش تر از مقدار تعیین شده توسط دستگاه به مرور باعث خراب شدن دستگاه فتوکپی شده و شما مجبور به تعویض و یا تعمیر دستگاه خواهید شد.

بزرگ ترین سایز کاغذ Maximum Original Size

شما هنگام کار کردن با انواع مختلف دستگاه های فتوکپی و چاپ با واژه های مختلفی که به سایز کاغذ مربوط می شود مواجه خواهید شد که باید بدانید هر سایز و واژه مربوط به چه قسمتی از دستگاه می شود. این واژه در دستگاه های کپی مربوط به بزرگ ترین سایز کاغذی می شود که شما می توانید روی شیشه کپی قرار دهید.

ماکسیسم سایز کپی Maximum Copy Size

این واژه در دستگاه فتوکپی ریکو آفیشیو 6000 یا هر دستگاه چاپ دیگر به معنای حداکثر سایز کاغذی است که دستگاه کپی می تواند از خود عبور دهد. همانند دیگر ویژگی های دستگاه قرار دادن کاغذی بزرگتر از سایز استاندارد باعث خراب شدن دستگاه چاپ خواهد شد.

آشنایی با ریکو آفیشیو 6000

ریکو آفیشیو 6000 یک دستگاه فتوکپی چند منظوره است که در سال 2009 در کشورهای چین و مالزی طراحی و ساخته شده است. شما با استفاده از این دستگاه چند منظوره می توانید کارهای اسکن، پرینت، فکس و کپی خود را انجام داده و نیازی به خرید چند دستگاه مجزا نداشته باشید. این دستگاه فتوکپی ویژگی های عالی و پر کاربردی دارد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم.

نوع چاپ لیزری

همانطور که می دانید در حال حاضر دستگاه های چاپ موجود در بازار با استفاده از دو فناوری لیزری و جوهر افشان اقدام به چاپ فایل ها و اسناد مختلف می کنند. هر کدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را داشته و مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال در صورتی که قصد خرید دستگاه فتوکپی برای آتلیه ها را دارید، دستگاه های چاپ جوهر افشان گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. این دستگاه ها می توانند تصاویر و رنگ ها را با کیفیت بهتری به نمایش بگذارند. اما در صورتی که می خواهید دستگاه های چاپ را برای دفاتر فنی، مدارس، دانشگاه و یا اداره محل کار خود خریداری کنید، بدون شک دستگاه های لیزری گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. این فناوری چاپ متون و اسناد را با کیفیت بسیار بهتری نسبت به دستگاه های جوهر افشان چاپ کرده و تونر و جوهر آن نیز تا مدت ها نیاز به شارژ پیدا نمی کند. همچنین برخلاف دستگاه های جوهر افشان در صورتی که ماه ها نیز از دستگاه استفاده نکنید، دستگاه کیفیت چاپ خود را حفظ کرده و جوهر آن خشک نمی شود. ریکو آفیشیو 6000 با داشتن فناوری چاپ لیزری یک دستگاه مناسب و با کیفیت برای شما است که می توانید با قیمت مناسب آن را تهیه کنید.

تنوع در کاغذهای مورد استفاده

یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه های چاپ تنوع در سایز و ضخامت کاغذهایی است که در دستگاه می توان قرار داد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد کاغذ هایی که روی شیشه قرار می دهیم، ضخامت آن ها و سایز آن ها مقادیری از پیش تعیین شده برای دستگاه های چاپ هستند و قرار دادن کاغذی با سایز و مقدار بزرگتر باعث خراب شدن دستگاه می شود. بنابراین برای آن که حین کار با این محدودیت مواجه نشوید بهتر است قبل از انتخاب دستگاه های فتوکپی به گستره سایز کاغذهای مورد استفاده شان توجه کنید. شما در ریکو آفیشیو 6000 می توانید کاغذ هایی با سایز بین A3 تا A5 را مورد استفاده قرار داده و نگرانی بابت عملکرد دستگاه نداشته باشید.

چاپ کیفیت چاپ استاندارد

نکته قابل توجه دیگر در ریکو آفیشیو 6000 داشتن کیفیت چاپ استاندارد و مناسب دستگاه است. کیفیت را بدون اغراق می توان یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب دستگاه های چاپ دانست که افراد حتی بدون داشتن اطلاعات و تخصص خاصی متوجه میزان آن خواهند شد. بدون شک تمامی مشتریان شما به دنبال نسخه های کپی شده با کیفیتی هستند که کیفیت 1200 DPI این دستگاه چاپ می تواند خواسته های تمامی آن ها را برطرف کند. این میزان از کیفیت برای دستگاه های چاپ لیزری بسیار ایده آل و استاندارد بوده و می تواند جزئیات ریز و درشت تصاویر را به خوبی در نسخه کپی شده به تصویر بکشد.

سرعت چاپ مناسب

اگر به دنیال خرید دستگاه چاپ اداری هستید که در کنار داشتن کیفیت مناسب و استاندارد سرعت قابل قبولی نیز داشته باشد، بدون شک ریکو آفیشیو 6000 می تواند یک انتخاب ایده آل و مناسب برای محل کارتان به شمار رود. این دستگاه می تواند در هر دقیقه 60 برگ را برای شما کپی گرفته و یا پرینت کند. در واقع شما می توانید در هر ساعت 360 برگه را چاپ کرده و در هر روز به تمام حجم کاری خود برسید. دستگاه های چاپ با سرعت کاری پایین تر از 40 برگ در دقیقه برای ادارات و مراکز چاپ و نشر سرعت پایینی داشته و بدون شک نمی توانند تمامی نیازهای کاری شما را برطرف کنند.

قابلیت اتصال ADF و سورتر

همانطور که در بالا نیز اشاره شد قابلیت سورتر یک امکان جانبی بوده که بعضی از دستگاه های کپی از جمله ریکو آفیشیو 6000 قابلیت استفاده از آن را به شما می دهند. به این روش شما می توانید به صورت دسته بندی شده کپی های خود را انجام داده و سرعت بیشتری به کار خود ببخشید. از طرف دیگر قابلیت اتصال به ADF به شما این امکان را می دهد که نسخه اصلی را برای چاپ چندین برگه مورد استفاده قرار داده و نیازی نداشته باشید که برای هر برگه مدام از نسخه اصلی استفاده کنید.

زمان عملکرد مناسب

همانطور که در بالا نیز اشاره شد دستگاه های چاپ بعد از روشن شدن چند ثانیه ای نیاز به گرم شدن داشته و بعد از آن نیز چند ثانیه ای برای چاپ اولین برگه زمان نیاز دارند. جمع این دو زمان در بسیاری از دستگاه های چاپ به بیش از 2 دقیقه نیز می رسد. اما ریکو آفیشیو 6000 برای گرم شدن به 20 ثانیه و برای کپی اولیه به 30 ثانیه زمان نیاز دارد. در واقع شما می توانید ظرف کم تر یک دقیقه اولین کپی خود را با استفاده از ریکو آفیشیو 6000 گرفته و سپس برگه های دیگر را با سرعت بالاتر چاپ کنید.

دقت اسکن 300 DPI

همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی از کاربردهای ریکو آفیشیو 6000 سیستم اسکنر آن است که می تواند با دقت 300 DPI و سرعت قابل قبول اسناد مختلف را برای شما اسکن کند. این میزان دقت برای دستگاه های اسکنر بسیار مناسب و قابل قبول می باشد.

سیستم های عامل و راه های ارتباطی

در صورتی که قصد خرید یک دستگاه چاپ را دارید، بهتر است بدانید که راه های ارتباطی دستگاه چیست و دستگاه فتوکپی توانایی برقراری ارتباط با چه سیستم های عاملی را دارد. در ریکو آفیشیو 6000 شما می توانید به تمام دستگاه های دیجیتال مانند تبلت و لپ تاپ با سیستم های عامل ویندوز، مک و لینوکس وصل شده و داده های آن را بخوانید. از طرفی برای برقراری این ارتباط می توانید از طریق پورت USB و یا کابل شبکه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به تبادل اطلاعات و داده های مورد نظرتان بپردازید.

انواع دستگاه های فتوکپی لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای فتوکپی رومیزی  لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاه های فتوکپی ایستاده لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای فتوکپی تکثیر انبوه لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسوکراف RZ لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسوگراف MZ لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای ریسوگراف RP لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای ریسوگراف EZ لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای ریسو گرافهای رنگی لطفا کلیک کنید 

انواع دستگاهای پلاتر های رنگی  لطفا کلیک کنید

انواع دستگاهای لمینت لطفا کلیک کنید 

انواع کاترهای دستی و برقی لطف کلیک کنید

انواع دستگاهی صحافی لطفا کلیک کنید 

انواع دوخت لطفا کلیک کنید 

انواع تونر و مواد مصرفی لطفا کلیک کنید 

کاربری لیزری
سرعت چاپ 65 برگ در دقیقه
دقت پیرنت 1200Dpi
سطح چاپ A4, A3, A5, B4
سال تولید 2011
کشور سازنده چین, ژاپن, کانادا, فرانسه, آلمان, هلند, آمریکا
سورتر اختیاری
لارج باکس اختیاری
برد پرینتر اختیاری
فکس ندارد
اسکن به فایل(Scan To File) اختیاری
برد اسکنر تخت
کاربری تک کاره
ظرفیت سینی کاغذ 45000
قابلیت تغذیه خودکار(ADF) اختیاری
حافظه 320 گیگ
توان کار ماهانه 100000
قابلیت چاپ دو رو دارد
قابلیت کپی دارد
نوع کارتریج کار تریج تونر
کارکرد کارتریج مشکی 45000
نوع پورت ارتباطی USB 2, Ethernet
قابلیت چاپ مستقیم دارد
اسکن همزمان پشت رو 0

 استوک، بازسازی شده و آکبند

دستگاه استوک، بازسازی شده و آکبند انواع دستگاه فتوکپی از نظر وضعیت می باشند. استوک به محصولاتی گفته میشود که دوره ۳ الی ۵ ساله استفاده از آنها در کشور های اروپایی و آمریکایی گذشته است. البته مدت زمان استفاده در هرکشورنسبت به قوانین موجود در آن کشور فرق می کند. بر اساس قوانین کشورهای اروپا و آمریکایی دستگاه های استوک باید از رده خارج شوند. سپس دستگاه هایی که کار کرد آنها کم باشد و قابل بازسازی باشند به کشورهای آسیایی و جهان سوم واگذار می شوند. این دستگاه ها پس از جنرال سرویس کاملا قابل استفاده می باشد. به این دستگاه ها، اصطلاحا استوک گفته می شود.

دستگاه استوک بر دو نوع می باشد

دستگاه استوک سرویس شده

دستگاه های که برروی لیست استوک قرار می گیرند. کنترول و رفع ایراد می شوند و سپس برای خریداران ارائه می گردند.

دستگاه استوک باسازی شده

دستگاه های که بر روی لیست استوک قرار می گیرند بعد از سرویس و کنترل نهایی تمامی مواد مصرفی دستگاه با مواد مصرفی آکبند جایگزین می شوند. این مواد در دستگاهای فتوکپی شامل تونر، هیتر کامل، ترانسفر و ایمیجها که همان یونیت دارم می باشد و در دستگاهای ریسو گراف شامل سیلندر و در دستگاهای پلاتر شامل هد، نوار اینکودر و اینک ساکریشین و کارتریج مرکب می باشد. دستگاه های استوک باسازی شده کیفیت بسیار بالایی از نظر کیفیت کار و مدت زمان استفاده دستگاه نسبت به استوک های معمولی دارند و همسان دستگاه آکبند می باشند.

منظور از دستگاه استوک بازسازی شده چیست؟

یک دستگاه استوک معمولی ممکن است دارای ایراداتی باشد. در این شرایط قطعات دستگاه تعویض می شوندو دستگاه کیفیتی به مانند آکبند را خواهد داشت. دستگاه استوک بازسازی شده نسبت به دستگاه آکبند هزینه ای بسیار پایین تری خواهد داشت و مقرون به صرفه تر است. در زمان خرید دستگاه استوک چندین مورد دارای اهمیت هستند: ۱- پایین بودن کنتور دستگاه (همان کارکرد) ۲- مواد مصرفی دستگاه. ۳-تاریخ تولید دستگاه (از تاریخ تولید دستگاه بیش از سه سال نگذرد.) ۵- ضمانت نامه خرید 6- نصب وراه اندازی دستگاه توسط متخصصین شرکت خریداری شده.

قیمت دستگاه استوک

قیمت گذاری دستگاه استوک با توجه به کیفیت و شرایط دستگاه تعیین میشود. هر چه دستگاه کارکرد کمتری داشته باشد و شرایط آن بهتر باشد، طبیعتا قیمت بالاتری خواهد داشت. بنابراین دستگاه استوک با مدل و مارک مشخص با توجه به وضعیت دستگاه دارای قیمت های متفاوتی خواهد بود. در زمان خرید دستگاه های استوک توجه داشته باشید هرچه قطعات اصلی در حالت بهتری قرار داشته باشند کیفیت بالاتری را شاهد خواهید بود.

دستگاه آکبند چیست؟

دستگاه آکبند به محصولاتی گفته می شود که تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته باشند و اصطلاحا نو باشند. این دستگاه ها به نسبت دستگاه استوک از قیمت بالاتری برخوردار هستند و زمان زیادی از تولید آنها نگذشته است.اگر مشکل نقدینگی نداشته باشیدحتما اولویت خرید دستگاه آکبند می باشد .

دستگاه استوک بخریم و یا آکبند بخریم ؟

دستگاه های استوک بازسازی شده نسبت به دستگاه های آکبند از قیمت بسیار مناسبتری برخوردار هستند و در زمان بازسازی کیفیت آنها به مانند دستگاه آکبند می باشد، لذا بسیار مقرون به صرفه تر هستند. می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر این محصولات را خریداری کرده و با همان کیفیت آکبند استفاده کنید. دستگاه استوک باسازی شده را تنها ازشرکتهای معتبر تهیه فرمایید.

از آنجایی که کیفیت و شرایط محصول در زمان خرید یک دستگاه استوک بسیار مهم است، باید آنرا از فروشنده معتبر تهیه کنید. کپی ایران با سابقه ای طولانی در فروش و ارائه خدمات، ضمانت کیفیت برای کلیه محصولات فروخته شده ارائه می کند. لذا می توانید از تناسب کیفیت و قیمت محصول اطمینان کامل را داشته باشید. ما پس از بررسی و تست کامل بر روی دستگاه، آن را به مشتریان محترم ارائه می کنیم. این تست و بررسی با رعایت بالاترین استاندارد ها صورت می گیرد، لذا می توانید یک خرید مطمئن و با هزینه مناسب را تجربه کنید.

جهت کسب اطلاعات کافی در مورد انواع دستگاههای فتوکپی و چاپ کلیک کنید.

نظرات
برای این محصول یک نظر بدهید!
نام
پست الکترونیک
لطفا نظر خود را بنویسید
رتبه بندی محصول

تضمین بهترین قیمت
 
تضمین بهترین قیمت چیست؟

ما تضمین می‌کنیم محصولات عرضه شده در کپی ایران با گارانتی اصل، بالاترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت نسبت به سایر فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی در سراسر کشور است. اگر پس از خرید از کپی ایران، متوجه شدید فروشگاهی همان کالا را با شرایط یکسان و قیمتی پایین‌تر ارائه می‌دهد، می‌توانید درخواست استفاده از «تضمین بهترین قیمت» را ارسال و در صورت تایید، اختلاف قیمت آن را به طور کامل از ما دریافت کنید.
چه شرایطی دارد؟

برای ارائه درخواست تضمین بهترین قیمت باید شرایط زیر وجود داشته باشد:

    مدل یکسان: محصولات باید از نظر ویژگی‌های فنی، رنگ، امکانات و قابلیت‌ها یکسان باشند.
    کالای اصل: از آنجایی که همه کالاهای موجود در کپی ایران اصل هستند، درخواست کالاهای غیر اصل رد خواهد شد.

3. گارانتی اصل و یکسان: کالاهای مورد مقایسه باید گارانتی و خدمات پس از فروش اصل و یکسان داشته باشند، زیرا نوع و کیفیت خدمات گارانتی‌های مختلف بر قیمت آنها نیز تاثیر می‌گذارد.

    لوازم جانبی اصلی در بسته‌بندی کارخانه: کپی ایران همه لوازم و قطعات همراه کالا که از طرف شرکت سازنده ارائه می‌شود را بدون تغییر یا کم و کاستی به مشتری تحویل می‌دهد. بنابراین محصولاتی که در سایر فروشگاه‌ها ارائه می‌شوند، در صورتی امکان مقایسه خواهند داشت که لوازم جانبی و قطعات اصل و با کیفیت به همراه داشته باشند.

5. یکسانی شرایط برای کالاهایی که دارای تاریخ تولید یا انقضا هستند، شامل تاریخ مصرف نیز می‌شود.

    فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌های مجاز: مرجع مقایسه قیمت باید فروشگاه مجاز و وب‌سایت دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت معدن و تجارت باشد.
    کالا برای فروش موجود باشد: کالا باید در زمان ارائه درخواست به کپی ایران در سایت یا فروشگاه موردنظر برای فروش موجود و قابل خریداری باشد.

8. با توجه به رسمی بودن فاکتورهای کپی ایران، فاکتور فروشگاه فیزیکی یا اینترنتی مورد مقایسه نیز باید رسمی و دارای کد اقتصادی و 9% مالیات بر ارزش افزوده باشد.

9. با توجه به لزوم یکسان بودن شرایط مقایسه، اگر لحاظ کردن مواردی مانند هزینه حمل و نقل یا مالیات بر ارزش افزوده، قیمت اولیه اعلام شده توسط فروشنده یا فروشگاه اینترنتی مورد مقایسه را تغییر دهد، ملاک مقایسه قیمت کپی ایران، مبلغ نهایی پرداخت شده توسط خریدار خواهد بود.

10.درمورددستگاهای استوک ملاک شرایط مذبور می باشد .

1.مدل دستگاه

2.آپشن های مورد نظر

3.کارکرد دستگاه یعنی دارای شناسنامه باشد که دستگاه مذبور در کجا کار کرده وچه قطعاتی در چه کارکردی تعویض شده است

4.زمان فروش مواد مصرفی آکبند برای شما تحویل داده شده است یا خیر

چگونه درخواست بفرستید؟

مدارک زیر را همراه فاکتور خود، به آدرس ایمیل www.copyir@yahoo.comارسال کنید:

1. پیش‌فاکتور فروشگاه به صورت عکس یا فایل اسکن شده؛ پیش فاکتور باید:

- شامل نام فروشگاه، اطلاعات تماس، آدرس و مهر فروشگاه، نام خریدار، تاریخ و مدت اعتبار پیش فاکتور، اطلاعات محصول و نام گارانتی مربوط به آن باشد.

- تا 24 ساعت بعد از زمان ارسال ایمیل توسط مشتری دارای اعتبار  و کالا در آن فروشگاه موجود و قابل خریداری باشد.

- صرفا برای همان محصول به صورت تکی باشد.

2. در فروشگاه‌های اینترنتی، کافی‌ست آدرس فروشگاه اینترنتی و لینک مستقیم صفحه کالای مورد مقایسه به آدرس ایمیل ذکر شده ارسال شود. بدیهی است که اگر به وب سایت‌های مرجع مقایسه قیمت لینک داده شود، ایمیل ارسالی قابل بررسی نخواهد بود.

چه زمانی درخواست بفرستید؟

درخواست مشتری باید حداکثر تا 48 ساعت بعد از فاکتور شدن سفارش، ارسال شود.

بررسی ثبت درخواست تا حداکثر 3 روز کاری انجام می‌شود.

پس از ارسال استعلام و در صورت تایید قیمت پایین‌تر، اضافه مبلغ پرداخت شده را به حساب شخص واریز می‌کنیم.

سوال دارید؟

با شماره تلفن 04137253034 – داخلی 8 (خدمات پس از فروش) تماس بگیرید.
 
قوانین

در صورت مشاهده تخلف یا تلاش برای سوءاستفاده از این طرح، حق عدم پذیرش آن درخواست برای کپی ایران محفوظ است.

کپی ایران می‌تواند در هر زمان به تشخیص خود شرایط تضمین بهترین قیمت را تغییر داده و یا ارائه آن را متوقف کند

 

ایرادات فتوکپی ریکو آفشیو 6000 بر اساس کد می باشد ما برا ی سهولت کار بران تمامی کدهای را در اختیار عزیزان قرار می دهیم

101    Exposure Lamp Error
At trigger on, the lamp was not detected on copyir.com     • Exposure lamp defective
• Lamp regulator defective
• Lamp regulator harness damaged, disconnected
• Dirty standard white plate
• Scanner mirror dirty or out of position
• Lens dirty, out of position
• SBU board defective
120    Scanner home position error 1
The scanner HP sensor does not detect the on condition during initialization or copying copyir.com     • BCU, SDRB (Scanner Driver Board) defective
• Scanner motor defective
• Harness between BCU, SDRB, scanner motor disconnected copyir.com
• Scanner HP sensor defective copyir.com
• Harness between scanner HP sensor and BCU disconnected copyir.com
• Scanner wire, timing belt, pulley, carriage installed incorrectly copyir.com
121    Scanner home position error 2
The scanner HP sensor does not detect the off condition during initialization or copying copyir.com     • BCU, SDRB (Scanner Driver Board) defective
• Scanner motor defective
• Harness between BCU, SDRB, scanner motor disconnected
• Scanner HP sensor defective
• Harness between scanner HP sensor and BCU disconnected
• Scanner wire, timing belt, pulley, carriage installed incorrectly copyir.com
122    Scanner home position error 3
The scanner home position sensor does not detect the on condition during original scanning copyir.com     • BCU, SDRB (Scanner Driver Board) defective
• Scanner motor defective
• Harness between BCU, SDRB, scanner motor disconnected
• Scanner HP sensor defective
• Harness between scanner HP sensor and BCU disconnected
• Scanner wire, timing belt, pulley, carriage installed incorrectly
123    Scanner home position error 4
The scanner home position sensor does not detect the off condition during original scanning copyir.com     • BCU, SDRB (Scanner Driver Board) defective
• Scanner motor defective
• Harness between BCU, SDRB, scanner motor disconnected
• Scanner HP sensor defective
• Harness between scanner HP sensor and BCU disconnected
• Scanner wire, timing belt, pulley, carriage installed incorrectly copyir.com
143    SBU auto adjust error
Automatic adjustment of the SBU fails when the machine is switched on copyir.com     • Exposure lamp defective
• Exposure lamp regulator defective
• Harness between exposure lamp and lamp regulator is disconnected
• White plate installed incorrectly or is dirty
• Scanning mirrors of the exposure unit are dirty or out of position
• SBU board defective
• VIB board defective copyir.com
• Harness between SBU, VIB disconnected
• Harness between VIB, BCU disconnected
144    SBU transmission error
After the SBU switches on, the BCU detects one of the following conditions on the SBU:
• 1 s after power on, the SYDI signal does not go high, even after 1 retry copyir.com
• 1 s after power on, the SYDI signal goes high, but the SBU ID could not be read after 3 attempts copyir.com     • SBU defective
• VIB defective
• Harness (40-pin shielded) between the SBU, VIB is disconnected
• Harness (shielded cable) between the VIB, BCU is disconnected
165    Copy data security unit error B828
The copy data security option is installed by not operating correctly copyir.com     • Copy data security card corrupted
• The board is not installed or the board is defective
• IPU board defective
181    CIS lamp abnormal
After the CIS lamp trigger goes on, the CIS lamp is not detected on copyir.com  Detecting the lamp on or off determines the peak white level value for shading correction copyir.com  (If the peak level is determined to be below a certain level, the CIS lamp is judged to be off copyir.com )    • CIS lamp defective
• CIS power supply board defective
• CIS lamp regulator defective
• Harness between lamp and lamp regulator is disconnected copyir.com
• Harness between CIS, ADF is disconnected
• CIS exposure glass dirty copyir.com
• White roller dirty or installed incorrectly
• CIS unit defective
183    CIS auto adjust error
Automatic adjustment of the CIS unit failed copyir.com     • CIS unit defective
• CIS exposure glass dirty
• White roller dirty or installed incorrectly
184    CIS transmission error
When the CIS is powered on, the ADF detects one of the following abnormal conditions on the CIS unit:
• The SOUT signal does not go high within 1 s after power on copyir.com  
• The SOUT signal goes high within 1 s after power on, but the SBU ID cannot be read after 3 attempts copyir.com     • CIS unit defective
• Harness between the CIS, ADF is disconnected
202    Polygon mirror motor error 1: Timeout at ON
The polygon mirror motor unit did not enter "Ready" status within 20 sec copyir.com  after the motor was turned on, or within 20 sec copyir.com  after the speed of rotation was changed copyir.com     • The polygon mirror motor PCB connector is loose, broken, or defective
• Polygon mirror motor PCB defective
• Polygon mirror motor defective
• IPU defective
203    Polygon mirror motor error 2: Timeout at OFF
The polygon mirror motor did not leave "Ready" within 3 sec copyir.com  after the motor was switched off copyir.com  (The XSCRDY signal did not go HIGH (inactive) within 3 sec copyir.com )    • The polygon mirror motor PCB connector is loose, broken, or defective
• Polygon mirror motor PCB defective
• Polygon mirror motor defective
• IPU defective
204    Polygon mirror motor error 3: XSCRDY signal error
The polygon mirror motor "Ready" signal went inactive (HIGH) while the motor was operating at normal speed, even though the motor was neither switched off nor was there a request for a change in speed copyir.com     • Electrical oise interference on the line with the motor signals
• Polygon mirror motor PCB connector loose, broken, defective
• Polygon mirror motor PCB defective
• Polygon mirror motor defective
205    Polygon mirror motor error 4: Unstable timeout
The "Ready" signal (XSCRDY) was detected as unstable for more than 20 sec copyir.com  while the polygon mirror motor was operating at normal speed copyir.com     • Electrical noise on the line with the motor signals
• Polygon mirror motor PCB connector loose, broken, defective
• Polygon mirror motor PCB defective
• IPU defective
220    Laser synchronization detection error
The 1st laser synchronization detection unit could not detect the line synchronization signal (DETP0) within 500 ms while the polygon mirror motor was operating at normal speed copyir.com  Note: The unit polls for the signal every 50 ms copyir.com  This SC is issued after the 10th attempt fails to detect the signal copyir.com     • Laser synchronization board connector loose, broken, defective
• Laser synchronization detection board is not installed correctly (out of alignment)
• Laser synchronization board defective • IPU defective
300    Charge corona output error
The feedback voltage from the charge corona unit is detected too high 9 times    • Charge corona power pack defective
• Charge corona harness disconnected
• Poor charge corona unit connection
303    Charge corona grid leak
When the high voltage is output to the corona grid, feedback voltage exceeds the prescribed value 9 times copyir.com     • Charge corona power pack defective
• Charge corona harness disconnected • Poor charge corona unit connection
304    Charge grid circuit open
When high voltage goes to the corona grid, feedback voltage is more than the set value 9 times copyir.com  This feedback voltage is used to update PWM for output control copyir.com     • Charge corona unit defective or disconnected
• Charge corona harness defective
• Charge corona power pack is defective copyir.com
305    Charge corona wire cleaner error 1
The charge cleaner pad does not arrive at the home position:
• Motor locked within 4 s after switching on, or does not lock within 30 s copyir.com  
• Motor locked within 10 s after reversing, or does not lock within 30 s copyir.com     • Charge corona wire cleaner motor defective
• Motor driver defective
306    Charge corona wire cleaner error 2
Charge coronal motor is disconnected copyir.com  (The current at the charge corona motor is detected less than 83 mA copyir.com )    • Charge corona wire cleaner motor connector is defective, connected
310    Potential sensor calibration error 1
During drum potential sensor calibration, the drum potential sensor output voltage does not meet specification when test voltages (– 100V, –800V) are applied to the drum copyir.com     • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Development power pack defecti
311    Potential sensor calibration error 2
During drum potential sensor calibration, the drum potential sensor output voltage does not meet specification when test voltages (– 100V, –800V) are applied to the drum copyir.com     • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Development power pack defective
312    Potential sensor calibration error 3
During drum potential sensor calibration when adjusting the drum potential (VD), the drum potential sensor detects VD higher than VG (grid voltage) copyir.com  -or- When adjusting VD (drum surface potential of black areas after exposure), even after 5 adjustments of VG (charge corona grid potential), VD could not be set in the target range (– 800±10 + VL + 130V)    • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Development power pack defective
• Charge corona unit worn out, dirty
314    Potential sensor calibration error 4
During drum potential sensor calibration when adjusting the drum potential (VH) for LD power adjustment, the first time the VH pattern is made, the drum potential sensor detects that VH is more than 500V: VH > |–500 + VL + 130| V    • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• LD defective
315    Potential sensor calibration error 5
During drum potential sensor calibration, when –100V is applied to the drum, the output value is out of the prescribed range    • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Development power pack defectiv
316    Potential sensor calibration error 6
During drum potential sensor calibration, when –800V is applied to the drum, the output value is out of the prescribed range copyir.com     • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Development power pack defective
317    Potential sensor calibration error 7
During drum potential sensor calibration, when VL is adjusted, the pattern surface potential VL pattern is not within range 0V ~ –400V copyir.com  (VL is the potential after exposing a white pattern copyir.com )    • Potential sensor defective
• Potential sensor harness disconnected
• Potential sensor connector defective or disconnected
• IOB defective
• OPC connector defective
• Charge corona power pack defective
• Development power pack defective
321    F-GATE error
The laser writing signal (F-GATE) for the IPU does not go LOW within 60 s copyir.com     • BICU board defective
• PCI bus between controller board, BICU board defective
322    Laser synchronization detector error
After the polygon motor reaches standard rotation speed and the LD unit fires for 500 ms, the laser synchronization detector does not generate a signal    • Harness between detector and I/F disconnected or damaged
• Detector is installed incorrectly
• Detector board is defective
• IPU board defective
335    Polygon mirror motor error 1
The ready signal does not go low within 20 s after the polygon mirror motor turns on or changes speed copyir.com     • Harness between I/F and polygon motor disconnected or defective
• Polygon motor or polygon motor driver defective
• IPU board defective
336    Polygon mirror motor error 2
The ready signal does not go high within 20 s after the polygonal mirror motor turns off copyir.com     • Harness between I/F and polygon motor disconnected or defective
• Polygon motor or polygon motor driver defective
• IPU board defective
337    Polygonal mirror motor error 3
The XSCRDY signal goes high while the polygon mirror motor turns on, even though there was no request to either turn off the motor or change the motor speed copyir.com     • Noise on the line where the polygon ready signal (XSCRDY) is transmitted copyir.com  
• Harness between the polygon motor and I/F disconnected or defective copyir.com  
• Polygon motor or polygon motor driver defective
338    Polygonal mirror motor error 4
While the polygon motor is rotating, the XSCRDY signal goes high during exposure    • Noise on the linef where the polygon ready signal (XSCRDY) is transmitted copyir.com  
• Harness between the polygon motor and I/F disconnected or defective copyir.com  
• Polygon motor or polygon motor driver defective
• IPU board defective
340    TD sensor output error
TD sensor output voltage (Vt), measured during each copy cycle, is detected 10 times at one of the following levels: Vt = 0 copyir.com 5 volts or lower Vt = 4 copyir.com 0 volts or higher    • TD sensor defective
• TD sensor harness disconnected
• TD sensor connector disconnected or defective
• IOB defective
• Toner bottle motor defective Note: When the TD sensor is defective, the toner supply is controlled using pixel count and the ID sensor copyir.com
341    TD sensor adjustment error 1
During the TD sensor auto adjustment, the TD sensor output voltage (Vt) is 2 copyir.com 5 volts or higher even though the control voltage is set to the minimum value (PWM = 0) copyir.com  When this error occurs, SP2-906-1 reads 0 copyir.com 00V copyir.com  Note: This SC is released only after correct adjustment of the TD sensor has been achieved copyir.com  Switching the machine off and on will cancel the SC display, but does not release ID sensor toner supply copyir.com     • TD sensor defective
• TD sensor harness disconnected
• TD sensor connector disconnected or defective
• IOB defective
• Toner bottle motor defective Note: When the TD sensor is defective, the toner supply is controlled using pixel count and the ID sensor copyir.com
342    TD sensor adjustment error 2
During the TD sensor auto adjustment, the TD sensor output voltage (Vt) does not enter the target range (3 copyir.com 0 ± 0 copyir.com 1V) within 20 s copyir.com  When this error occurs, the display of SP2-906-1 reads 0 copyir.com 00V copyir.com  Note: This SC is released only after correct adjustment of the TD sensor has been achieved copyir.com  Switching the machine off and on will cancel the SC display, but does not release ID sensor toner supply copyir.com     • TD sensor defective
• TD sensor harness disconnected
• TD sensor connector disconnected or defective
• IOB defective
345    Development output abnormal
The high voltage applied to the development unit is detected 10 times higher than the upper limit (45%) of PWM copyir.com     • Development power pack defective
• Development bias leak due to poor connection, defective connector
350    ID sensor error 1
One of the following ID sensor output voltages was detected twice consecutively when checking the ID sensor pattern copyir.com  Vsp  copyir.com  2 copyir.com 5V Vsg < 2 copyir.com 5 Vsp = 0V Vsg = 0    • ID sensor defective
• ID sensor harness disconnected
• ID sensor connector defective
• IOB defective
• ID sensor pattern not written correctly
• Incorrect image density
• Charge power pack defective
• ID sensor dirty
351    ID sensor error 2
The ID sensor output voltage is 5 copyir.com 0V and the PWM signal input to the ID sensor is 0 when checking the ID sensor pattern copyir.com     • ID sensor defective
• ID sensor harness disconnected
• ID sensor connector defective • IOB defective
• ID sensor pattern not written correctly
• Incorrect image density
• Charge power pack defective
• ID sensor dirty
352    ID sensor error 3
For 2 s during the ID sensor pattern check, the ID sensor pattern edge voltage is not 2 copyir.com 5V or the pattern edge is not detected within 800 ms copyir.com     • ID sensor defective
• ID sensor harness disconnected
• ID sensor connector defective
• IOB defective
• ID sensor pattern not written correctly
• Incorrect image density
• Charge power pack defective
• ID sensor dirty
353    ID sensor error 4
One of the following ID sensor output voltages is detected at ID sensor initialization copyir.com   copyir.com  Vsg < 4 copyir.com 0V when the maximum PWM input (255) is applied to the ID sensor copyir.com   copyir.com  Vsg  copyir.com  4 copyir.com 0V when the minimum PWM input (0) is applied to the ID sensor copyir.com     • ID sensor defective
• ID sensor harness disconnected
• ID sensor connector defective
• IOB defective
• ID sensor pattern not written correctly
• Incorrect image density
• Charge power pack defective
• ID sensor dirty
354    ID sensor error 5
Vsg falls out of the adjustment target (4 copyir.com 0 ± 0 copyir.com 2V) during Vsg checking    • ID sensor defective
• ID sensor harness disconnected
• ID sensor connector defective
• IOB defective
• ID sensor pattern not written correctly
• Incorrect image density
• Charge power pack defective
• ID sensor dirty
355    ID sensor error 6
The Vp value, which measures the reflectivity of the ID sensor pattern, was not in the range of –70V to –400V copyir.com     • Potential sensor defective
• Potential sensor harness defective
• Potential sensor disconnected
• IOB defective
• OPC unit connector defective
• Charge corona power pack defective
• Charge corona wire dirty, broken
401    Transfer output abnormal
When the transfer is output, the feedback voltage remains higher than 4V for 60 ms copyir.com     • Transfer power pack defective
• Transfer current terminal, transfer power pack disconnected, damaged connector
402    Transfer output abnormal release detection
When the transfer is output, there is hardly any feedback voltage within 60 ms even with application of 24% PWM copyir.com     • Transfer power pack defective
• Transfer unit harness disconnected
• Transfer connector loose, defective
430    Quenching lamp error
At the completion of auto process control initialization, the potential of the drum surface detected by the potential sensor is more than –400V, the prescribed value copyir.com     • Quenching lamp defective
• Quenching lamp harness disconnected
• Quenching lamp connector loose,
defective
440    Main motor lock
The main motor lock signal remains low for 2 seconds while the main motor is on copyir.com     • Drive mechanism overloaded
• Motor driver board defective
441    Development motor lock
The development motor lock signal remains high for 2 seconds while the development motor is on copyir.com     • Drive mechanism overloaded due to toner clumping in the wasted toner path
• Motor driver board defective
490    Main fan error
The main fan motor lock signal goes high for 5 s while the fan is on copyir.com     • Fan motor overloaded due to obstruction
• Fan connector disconnected
495    Toner recycling unit error
Encoder pulse does not change for 3 s after the main motor switches on copyir.com     • Waste toner transport has stopped due to motor overload
• Toner end sensor detective, disconnected
496    Toner collection bottle errorThe toner collection bottle set switch remains off when the front door is closed copyir.com     • No toner collection bottle set
• Poor connection of the switch connector
497    Toner collection motor error
The toner collection motor connector set signal remains off for 1 s copyir.com     • Toner pump motor defective
• Motor connector loose, disconnected
501    Tray 1 lift malfunction
• The lift sensor is not activated within 10 seconds after the tray lift motor starts lifting the bottom plate copyir.com  
• When the tray lowers, the tray lift sensor does not go off within 1 copyir.com 5 sec copyir.com  
• Tray overload detected when the tray is set copyir.com  
• The lower limit sensor of the LCT does not detect the lower limit within 10 sec copyir.com     • Tray lift motor defective, disconnected
• Paper or other obstacle trapped between tray and motor
• Pick-up solenoid disconnected, blocked by an obstacle
• Too much paper loaded in tray Note (B246)
• At first, the machine displays a message asking the operator to reset the tray copyir.com  
• This SC will not display until the operator has pulled the tray out and pushed it in 3 times copyir.com  
• If the operator cycles the machine off/on before the 3rd opening and closing of the tray, the 3-count is reset copyir.com
502    Tray 2 lift malfunction
• The lift sensor is not activated within 10 seconds after the tray lift motor starts lifting the bottom plate copyir.com  
• When the tray lowers, the tray lift sensor does not go off within 1 copyir.com 5 sec copyir.com  
• Tray overload detected when the tray is set copyir.com     • Tray lift motor defective or disconnected
• Paper or other obstacle trapped between tray and motor
• Pick-up solenoid disconnected or blocked by an obstacle
• Too much paper loaded in tray Note (B246)
• At first, the machine displays a message asking the operator to reset the tray copyir.com  
• This SC will not display until the operator has pulled the tray out and pushed it in 3 times copyir.com  
• If the operator cycles the machine off/on before the 3rd opening and closing of the tray, the 3-count is reset copyir.com
503    Tray 3 lift malfunction
• The lift sensor is not activated within 10 seconds after the tray lift motor starts lifting the bottom plate copyir.com  
• When the tray lowers, the tray lift sensor does not go off within 1 copyir.com 5 sec copyir.com  
• Tray overload detected when the tray is set copyir.com     • Tray lift motor defective or disconnected
• Paper or other obstacle trapped between tray and motor
• Pick-up solenoid disconnected or blocked by an obstacle
• Too much paper loaded in tray Note (B246)
• At first, the machine displays a message asking the operator to reset the tray copyir.com  
• This SC will not display until the operator has pulled the tray out and pushed it in 3 times copyir.com  
• If the operator cycles the machine off/on before the 3rd opening and closing of the tray, the 3-count is reset copyir.com
504    Tray 4 lift malfunction
• The lift sensor is not activated within 10 seconds after the tray lift motor starts lifting the bottom plate copyir.com  
• When the tray lowers, the tray lift sensor does not go off within 1 copyir.com 5 sec copyir.com  
• Tray overload detected when the tray is set    • Tray lift motor defective or disconnected
• Paper or other obstacle trapped between tray and motor
• Pick-up solenoid disconnected or blocked by an obstacle
• Too much paper loaded in tray Note (B246)
• At first, the machine displays a message asking the operator to reset the tray copyir.com  
• This SC will not display until the operator has pulled the tray out and pushed it in 3 times copyir.com  
• If the operator cycles the machine off/on before the 3rd opening and closing of the tray, the 3-count is reset copyir.com
507    LCT feed motor malfunction
One of the following conditions is detected:
• The LD signal from the feed motor is detected abnormal for 50 ms after the motor switches on copyir.com  
• At power on, the motor is detected loose or disconnected    • Feed motor defective
• Feed motor connector disconnected
• Obstacle interfering with mechanical movement of motor copyir.com
510    LCT tray malfunction
One of the following conditions is detected:
• When the bottom plate is lifted, the upper limit sensor does not come on for 18 s copyir.com  
• When the bottom plate is lowered, the lower limit sensor does not come on for 18 s copyir.com  
• After lift begins, the upper limit sensor does not switch on before the pick-up solenoid switches on copyir.com  
• The paper end sensor switches on during lift and the upper limit sensor does not switch on for 2 copyir.com 5 s, and a message prompts user to reset paper copyir.com     • Tray lift motor defective or connector disconnected
• Lift sensor defective or disconnected
• Pick-up solenoid defective or disconnected
• Paper end sensor defective
515    Tandem rear fence motor error
One of the conditions is detected:
• The return sensor does not switch on within 10 sec copyir.com  after the rear fence motor switches on copyir.com  
• The HP sensor does not switch on 10 sec copyir.com  after the rear fence motor switches on copyir.com  
• The HP sensor and return sensor switch on at the same time copyir.com     • Rear fence motor defective or poor connection
• Paper or other obstacle interfering with operation of the sensors
• Paper or other obstacle trapped between tray and motor
• Motor mechanical overload due to obstruction
• Return sensor or HP sensor defective or dirty Note (B246)
• This problem will not issue the SC code on the operation panel copyir.com  
• The machine will prompt the operator to reset tray by opening and closing it copyir.com  
• If the problem persists, the machine will display again and the tray cannot be used copyir.com
520    Duplex jogger motor error 1
When the jogger fence moves to the home position, the jogger HP sensor does not turn on even if the jogger fence motor has moved the jogger fence 153 copyir.com 5 mm    • Paper or other obstacle has jammed mechanism
• Sensor connector disconnected or defective
• Sensor defective
521    Duplex jogger motor error 2
When the jogger fence moves from the home position, the jogger fence HP sensor does not turn off even if the jogger motor has moved the jogger fence 153 copyir.com 5 mm copyir.com     • Paper or other obstacle has jammed mechanism
• Sensor connector disconnected or defective
• Sensor defective
531    Fusing exit motor error
The PLL lock signal was low for 2 seconds during motor operation copyir.com     • Motor lock caused by physical overload
• Motor drive PCB defective
541    Fusing thermistor open
The fusing temperature detected by the center thermistor was below 0°C for 7 sec copyir.com     • Thermistor open
• Thermistor connector defective
• Thermistor damaged, or out of position
• Fusing temperature –15% less than the standard input voltage
542    Fusing temperature warm-up error
One of the following occurred:
• After power on, or after closing the front door, the hot roller does not reach the 100°C control temperature within 25 s copyir.com  
• 5 sec copyir.com  after temperature rise started, temperature remained below 21°C after 5 samplings copyir.com  
• Fusing unit did not attain reload temperature within 48 sec copyir.com  of the start of fusing temperature control copyir.com     • Fusing lamp disconnected
• Thermistor warped, out of position
• Thermostat not operating
543    Fusing lamp overheat error 1 (software)
Central thermistor detected a temperature of 240°C at the center of the hot roller copyir.com  Fusing temperature control software error    • PSU defective
• IOB defective
• BICU defective
544    Fusing lamp overheat error 1 (hardware)
The central thermistor or an end thermistor detected a temperature of 250°C on the hot roller copyir.com     • PSU defective
• IOB defective
• BICU defective
545    Fusing lamp overheat error 2
After hot roller reaches warmup temperature, the fusing lamps remained on at full capacity for 11 samplings (1 copyir.com 8 sec copyir.com  duration) while the hot roller was not rotating copyir.com     • Thermistor damaged, or out of position
• Fusing lamp disconnected
547    Zero cross signal malfunction
One of the following conditions is detected 10 times:
• When the main switch is on, the frequency measured by the number of zero cross signals for 500 ms is larger than 66Hz or smaller than 45 Hz copyir.com  
• The interval between one zero cross signal and the next is 7 copyir.com 5 ms or shorter 3 times consecutively for 500 ms copyir.com     • Noise on the ac power line
550    Fusing Web End
Web end detected 5 times within 500 ms and web motor continues to rotate 40 s copyir.com  If web end is detected for another 500 ms, then the SC is logged copyir.com     • Web end (requires replacement)
• Web end sensor defective Note: After replacing the web with a new one, reset SP1902 001 to "0" to release SC550 copyir.com
551    Fusing thermistor error 1
The end thermistor (contact type) was less than 0C (32F) for more than 7 seconds copyir.com     • Thermistor disconnected
• Thermistor connector defective
552    Fusing thermistor error 2
The end thermistor (contact type) could not detect:
• 100°C 25 seconds after the start of the warmup cycle copyir.com  
• A change in temperature more than than 16 degrees for 5 seconds copyir.com  
• The reload temperature with 56 seconds after the start of the fusing temperature control cycle copyir.com     • Fusing lamp disconnected
• Thermistor bent, damaged
• Thermistor position incorrect
553    Fusing thermistor error 3
The end thermistor (contact type) was at 240°C (464°F) for more than 1 second copyir.com  The temperature is read 10 times every sec copyir.com  (at 0 copyir.com 1 sec copyir.com  intervals) copyir.com     • PSU defective
• IOB control board defective
• BICU control board defective
555    Fusing lamp error
After the start of the warmup cycle, a fusing lamp was at full power for 1 copyir.com 8 seconds but the hot roller did not turn copyir.com     • Thermistor bent, out of position
• Fusing lamp disconnected
• Circuit breaker opened
557    Zero cross signal error
High frequency noise was detected on the power line copyir.com     • No action required copyir.com  The SC code is logged and the operation of the machine is not affected copyir.com
670    Engine startup error
The machine engine, controlled by the BICU (Base Image Control Unit), was operating incorrectly when the machine was switched on or returned to normal operation from the energy save mode copyir.com     • Check the connections between BICU and controller
• BICU defective
• Controller board defective
• PSU defective
672    Controller startup error
• After power on, the line between the controller and the operation panel did not open for normal operation copyir.com  
• After normal startup, communication with the controller stopped copyir.com     • Controller stalled
• Controller installed incorrectly
• Controller board defective
• Operation panel harness disconnected or defective
700    ADF original pick-up error 1
Pick-up roller HP sensor signal does not change after the pick-up motor has turned on copyir.com     • Pick-up roller HP sensor defective
• Pick-up motor defective
• Timing belt slipping, out of position
• ADF main board defective
701    ADF bottom plate motor error
• Bottom plate position sensor does not detect the plate after the bottom plate lift motor switches on to lift the plate copyir.com  
• Bottom plate HP sensor does not detect the plate after the bottom plate motor reverses to lower the plate copyir.com     • Bottom plate position sensor defective
• Bottom plate HP sensor defective
• Bottom plate motor defective
• ADF main board defective
720    Finisher transport motor error
The encoder pulse of the finisher transport motor does not change state (high/low) within 600 ms and does not change after 2 retries copyir.com     • Finisher transport motor defective
• Transport motor harness disconnected, or defective
• Finisher main board defective
721    Finisher jogger motor error
• The finisher jogger HP sensor remains de-activated for more 1,000 pulses when returning to home position copyir.com  
• The finisher jogger HP sensor remains activated for more than 1,000 pulses when moving away from home position    • Jogger HP sensor defective
• Jogger mechanism overload
• Jogger motor defective (not rotating)
• Finisher main board defective
• Harness disconnected or defective
723    Feed-Out Belt Motor (B478)
The pawl of the feed-out belt did not return to the home position during the prescribed time after 2 attempts to detect    • Stack feed-out belt HP sensor loose, broken, defective
• Feed-out belt motor defective
• Finisher control board defective
724    Finisher staple hammer motor error (B478)
The staple hammer motor did not return to the home position within the prescribed time (340 ms) copyir.com     • Staple hammer HP sensor loose, broken, defective
• Electrical overload on the stapler drive PCB elect
• Staple hammer motor defective
• Finisher main board defective
725    Finisher stack feed-out motor error B140
The stack feed-out belt HP sensor does not activate within the prescribed number of pulses after the stack feed-out motor turns on and does not activate after 2 retries copyir.com     • Stack feed-out HP sensor defective
• Harness disconnected or defective
• Stack feed-out motor defective
• Finisher main board defective
• Motor overload
725    Exit guide motor B246
The status of the exit guide sensor did not change at the prescribed time during operation of the exit guide copyir.com     • Exit guide open sensor loose, broken, defective copyir.com
• Exit guide motor defective
• Finisher main board defective
726    Finisher upper tray lift motor error B140
The paper height sensor does not activate within the prescribed time after the upper tray lift motor turns on, or the sensor remains on after the motor reverses to lower the tray copyir.com     • Upper tray paper height sensor defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Tray lift motor defective
• Finisher main board defective
• Tray lift motor overload
726    Front shift jogger motor error (B703) B246
The sides fences do not retract within the prescribed time after the shift jogger motor switches on copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code copyir.com     • Shift jogger motor disconnected, defective
• Shift jogger motor overloaded due to obstruction
• Shift jogger HP sensor disconnected, defective
727    Finisher stapler rotation motor error B140
The stapler motor switches on but the motor does not return to the home position within the prescribed number of pulses copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com     • Stapler rotation motor defective
• Poor stapler rotation motor connection
• Stapler rotation sensor defective
• Finisher main board defective
• Rotation motor overload
727    Rear shift jogger motor (B703) B246
The side fences do not retract within the prescribed time after the shift jogger motor switches on copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code copyir.com     • Motor harness disconnected, loose, defective
• Motor defective
• Motor overload
• HP defective
728    Shift jogger retraction motor error (B703) B246
The side fences do not retract within the prescribed time after the retraction motor switches on copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code copyir.com     • Motor harness disconnected, loose, defective
• Motor defective
• Motor overload
• HP defective
729    Finisher punch motor error
The punch HP sensor does not activate within the prescribed time after the punch motor turns on copyir.com     • Punch HP sensor defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Punch motor defective
• Finisher main board defective
• Poor punch motor overload
730    Finisher stapler movement motor error B140
The stapler HP sensor does activate within the prescribed time after the stapler motor turns on and moves the stapler away from home position copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com     • Stapler HP sensor defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Stapler movement motor defective
• Finisher main board defective
• Stapler movement motor overload
730    Finisher Tray 1 shift motor error B246
The shift roller HP sensor of the upper tray does not activate within the prescribed time after the shift tray starts to move toward or away from the home position copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code    • Shift tray HP sensor of the upper tray disconnected, defective
• Shift tray motor of the upper tray is disconnected, defective
• Shift tray motor of the upper tray overloaded due to obstruction
732    Finisher shift roller motor error
The shift roller HP sensor does not activate within the prescribed time after the shift roller motor turns on copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com     • Shift roller HP sensor defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Shift roller motor defective
• Finisher main board defective
• Shift roller motor overload
733    Finisher lower tray lift motor error
After the lift motor switches on to lift the tray, paper height sensor 2 does not detect the top of the paper stack, or after the motor reverses to lower the stack the top of the stack remains detected (the status of paper height sensor 1 does not change) copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com     • Paper height sensor 1 or 2 defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Tray lift motor defective
• Finisher main board defective
• Tray lift motor overload
735    Finisher pre-stack motor error
• The pre-stack motor starts but does not return to the home position within 400 pulses copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com  
• Motor does not return to the home position within 280 pulses immediately before or after prestacking copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam copyir.com     • Jogger HP sensor defective
• Sensor harnesses disconnected, defective
• Pre-stack motor defective
• Finisher main board defective
• Pre-stack motor overload
736    Finisher paper exit guide plate motor error
The paper exit guide plate motor starts but the paper exit guide plate HP sensor does not activate within 750 ms copyir.com  After 2 counts, the SC is logged as a jam    • Guide plate HP sensor defective
• Sensor harness disconnected, defective
• Paper exit guide plate motor defective
• Finisher main board defective
• Guide plate motor overload
737    Trimmed staple waste hopper full
The hopper that holds the waste from staple trimming is full copyir.com     • Staple waste hopper full
• Staple waste sensor defective
738    Finisher pressure plate motor error
The pressure plate motor switches on but does not return to the home position within the prescribed time after 2 counts    • HP sensor defective
• Harness disconnected, defective
• Motor defective
• Finisher main board defective
• Motor overload
739    Finisher folder plate motor error
The folder plate motor turns on but the plate does not return to the home position within the prescribed time for 2 counts    • Plate HP sensor defective
• Harness disconnected, defective
• Folder plate motor defective
• Finisher main board defective
• Folder plate motor overload
740    Finisher front saddle-stitch stapler motor error B140
Saddle-stitch stapler motor fails to operate within 450 ms within 2 counts copyir.com  copyir.com     • HP sensor defective
• Harness disconnected, defective
• Stapler motor defective
• Finisher main board defective
• Stapler motor overload
740    Finisher corner stapler motor error B246
The stapler motor does not switch off within the prescribed time after operating copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code copyir.com     • Staple jam
• Number of sheets in the stack exceeds the limit for stapling
• Stapler motor disconnected, defective
741    Finisher rear saddle-stitch stapler motor error B140
Saddle-stitch stapler motor fails to operate within 450 ms within 2 counts copyir.com  copyir.com     • HP sensor defective
• Harness disconnected, defective
• Stapler motor defective
• Finisher main board defective
• Stapler motor overload
741    Finisher corner stapler rotation motor error B246
The stapler does not return to its home position within the specified time after stapling copyir.com  The 1st detection failure issues a jam error, and the 2nd failure issues this SC code copyir.com     • Stapler rotation motor disconnected, defective
• Stapler rotation motor overloaded due to obstruction
• Stapler rotation HP sensor disconnected, defective
742    Finisher jogger side fence motor error B140
The jogger motor turns on but the side fences to not return to the home position within 340 pulses for 2 counts copyir.com     • HP sensors defective
• Harness disconnected, defective
• Motor defective&am

;
Copyright MAXXmarketing Webdesigner GmbH

نماد اعتماد

اطلاعات تماس

 آدرس: آذربایجان شرقی، مراغه، خیایان امام، روبروی داروخانه جاوید، ساختمان کپی ایران
شماره تماس: 04137252392   |    04137254200
شماره تماس: 04137253033   |   04137253034
شماره همراه: 09148659399
شماره فکس: 04136586892
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید|این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدساعات کاری: از 8 الی 22 شب