چاپگرهای سوزنی

چاپگرهای سوزنی
چاپگرهای سوزنی

در چاپگرهای سوزنی علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می آید. این چاپگر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می دهند و سرعت آنه به طور متوسط 300 کاراکتر در ثانیه است . چاپگرهای مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از کارخانه Epson از این دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بیشتر باشد چاپگر می تواند تصاویر ظریف تری را تولید کند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

پرینترهای سوزنی دارای سوزن های باریکی هستند که با ضربه زدن بر روی یک ریبون جوهری، اطلاعات را بر روی کاغذ موردنظر چاپ می کنند. پرینترهای سوزنی در دو نوع ماترسی و خطی هستند که دارای صدای بالا و کیفیت پایین چاپ اند، اما بهترین گزینه از نظر سرعت و هزینه کم به حساب می آیند.

در واقع در پرینترهای سوزنی علائم و اطلاعات توسط نقطه های کوچکی به نام Dot ایجاد می شوند که این نقاط بر اثر برخورد سوزن نازک و باریکی به نام pin با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می آید. سرعت پرینترهای سوزنی به طور میانگین 300 کاراکتر در ثانیه است.

چاپگرهای سوزنی
چاپگرهای سوزنی

در پرینترهای سوزنی هر چقدر تعداد سوزن ها بیشتر باشد چاپگر می تواند تصاویر با کیفیت تر و ظریف تری را ایجاد کند.

پرینترهای سوزنی بیشتر در بانک ها و اداره ها و سازمان ها برای صدور قبض های آب و برق و بلیط های قطار و کارهای بانکی و … استفاده می شود و برای مصارف عمومی توصیه نمی شود (معمولا برای چاپ برروی فرم های از پیش چاپ شده و دارای فیلدهای خالی یا به منظور چاپ روی کاغذهای به هم پیوسته استفاده می شود).

این چاپگرها قادر هستند هزاران برگ را چاپ و چندین سال بدون هزینه نگهداری کار کنند. پرینترهای سوزنی از کاغذهای رولی و چند لایه به خوبی پشتیبانی می کنند. قابلیت های بی نظیر دستگاه پرینتر سوزنی شامل عقب و جلو بردن کاغذ به وسیله یک دسته و تنظیمات دلخواه و …. است.

چاپگرهای سوزنی
چاپگرهای سوزنی

انواع پرینتر سوزنی

پرینترهای سوزنی دارای انواع مختلفی پین یا سوزن می باشند که عبارتند از : پرینتر سوزنی با 9 پین – پرینتر سوزنی با 18 پین – پرینتر سوزنی با 24 پین ، که در این پرینترها بستگی به مدل و کارایی پرینتر، پین ها در یک یا دو خط پشت سرهم و به طور مستقیم قرار دارند.

کیفیت چاپ اطلاعات چاپگرهای سوزنی بر حسب پین های پرینتر که بین 9 تا 24 پین می باشد، متغییر است. بهترین پرینتر سوزنی 24 پین است که کیفیت چاپ مطلوب و خوبی را ارائه می دهد.

سرعت

یک چاپگر سوزنی از لحاظ سرعت چاپ بر حسب تعداد کاراکتر در ثانیه اندازه گیری می شوند که با توجه به مدل چاپگر سوزنی بین 50 تا 500 کاراکتر می تواند متغییر باشد. سرعت چاپ این پرینترها بستگی به قطعات سخت افزاری و کارایی آن دارد.

این پرینترها برای چاپ فرم در ابعاد مختلف ساخته می شوند. دقت داشته باشید که منظور شما از خرید یک پرینتر سوزنی، چاپ روی فرم در اندازه A5 يا A4 یا A3 است که بر همان اساس پرینتر مناسب را خریداری کرده و متحمل پرداخت هزینه اضافه و بدون استفاده از آن کارایی نشوید.

پرینترهای سوزنی سر و صدای بیشتر و در عین حال حافظه کمتری را استفاده می کنند. زیرا این چاپگرها اطلاعات را به صورت خط به خط چاپ می کنند و به همین دلیل به حافظه کمتری نیاز دارند.

چاپ فرم

پرینترهای سوزنی برای چاپ اطلاعات می توانند از فرم هایی که شامل چندین صفحه هستند استفاده شود که این یکی از ویژگی های مهم برای انتخاب و خرید پرینتر سوزنی است زیرا چاپگرهای دیگر مثل لیزری و جوهری این قابلیت را ندارند.

اشتراک گذاری در:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب

سوالی دارید؟

برای آگاهی از راه های ارتباط با ما، بر روی دکمه زیر کلیک کنید

مطالب جدید ...

در خبرنامه ما عضو شوید