بنر چیست؟

بنر چیست؟ بنر پیامی است که به شکلی هنری ، شامل تصاویر و متون ، روی پارچه ها با موادی خاص نقش می بنددکه بر اساس نیاز سفارش دهنده تهیه می شود . بنر بیشتر استفاده تبلیغاتی و از نوع بیرونی دارد ،هر چند تبلیغات از طریق بنر تنها راهکار تبلیغ نیست ولی این روش هم مزایا و محدودیت های خاص خود را دارد .تجربه نشان می دهد که استفاده هوشمندانه از بنر ،به ویژه در معرفی نام تجاری (برند ) در پیشبرد فروش بسیار موثر است .

بسیاری از آگهی دهندگان به شناخت کامل تری از تبلیغات بنر نیاز دارند تا بتوانند  به خوبی از آن استفاده کنند . بر اساس آمار سازمان بین المللی تبلیغات، در سال 2000 میلادی ، تبلیغات از طریق بنر 47 درصذ کل تبلیغات را تشکیل داده است . به ویژه اگر توجه کنیم که رقم کل تبلیغات در این سال 2/8 میلیارد دلار بوده ، بیشتر به اهمیت این نوع تبلیغات پی می بریم . به طور خلاصه در تعریف بنر می توان گفت که <<بنر ، در واقع پرچمی است که یک پیغام ، لگو و سمبل را منتقل می کند .>>

بنر چیست؟
بنر چیست؟

تاریخچه بنر

بنر چیست؟ چاپ بنر یک پیشینه قرون وسطایی دارد و در جنگ های مختلف از آن به عنوان بیرق استفاده می کردند و همچنین در کلیساها هم از آن برای نشان دادن چهره قدیسانی مثل حضرت عیسی (ع) و حضرت مریم و یا قدیسه هایی که کلیسا به نام آن ها وقف شده بود استفاده می شد . در واقع در زمان قدیم استفاده از بنر مانند استعمال آن در زمان حال نبود و بیشتر برای نمود ابهت و قدرت از آن استفاده می کرده اند یا شناسایی مکان یا محلی برای جمعیت عظیمی که جز بنر هم راهی برای آن نبود اما امروز بیشتر کاربرد بنر در مسابقات بزرگ ورزشی و تبلیغات است . کمتر امکان دارد که در کوچه و خیابانی از بنر استفاده نشده باشد که آن هم به دلیل امکان وسیع و قابلیت های بالای استفاده از بنر است . در ادامه موارد استفاده از بنر در زمان قدیم را می بینید.

انواع بنر

پشت شیشه مغازه ها ، بالای آسمان خراش ها ، بر روی بالن ها و هواپیما ها و محل هایی از این قبیل از بنر استفاده می شود . از انواع و اقسام دیگر بنر می توان به مدل های زیر اشاره کرد .

-بنر وینیل (ماده شیمیایی ) : بنر وینیل خیلی با دوام است و راحت تر تمیز می شود و حداقل تا یک سال دوام می آورد .

بنر وینیل شبکه ای 

برای آب و هواهای مرطوب و باد و بارانی، مثل شمال ایران مناسب است ، چرا که به صورت شبکه شبکه طراحی شده است و همین باد را از بنر رد می کند و آسیبی به بنر نمی رساند .

(بنر چیست؟)لمپوست بنر 

لمپوست بنر ، گونه ای جدید از سازه های تبلیغاتی است که به دلیل مقاومت و انعطاف پذیری بسیار عالی اش در مقابل تنش های ناشی از وزش باد و باران ، می توان از آن در بسیاری از محیط های بیرونی بهره جست . طراحی این سازه به گونه ای است که می تواند از پاره شدن بنر در بادهای  شدید جلوگیری نماید . این سازه ضمن افزایش توجه مخاطبان ، باعث زیبایی و جذابیت بصری نمای شهری هم می شود .فنرهای به کار رفته در راکت های نگه دارنده این سازه ، این امکان را فراهم می سازد که در هنگام وزیدن باد ،بنر در مقابل تنش ناشی از آن انعطاف پذیر باشد و نیروی اعمال شده به بنر از طریق فنر به فک متحرک منتقل شود و در نتیجه بنر تبلیغاتی از آسیب مصون بماند . با توقف وزش باد ، فک متحرک به حالت اولیه باز می گردد .

بنر چیست؟
بنر چیست؟

ویژگیهای بنر 

بنر دو نوع چینی و کره ای دارد و هر نوع آن گراماژی بین 8 انس تا 13 انس دارد .تفاوت بنر چینی با بنر کره ای در کیفیت چاپ و مقاومت بنر است . بنر کره ای از کیفیت چاپ بالا و همچنین مقاومت بالاتری نسبت به بنر چینی برخوردار است .

همچنین بنرهایی که برای استفاده معمولی می باشند معمولا 10 انس چاپ می شوند ولی اگر بنر برای تابلوهای سرد در فروشگاه استفاده شود (که قرار است نور از جلو داشته باشند ) ، توصیه می شود از بنر 13 انس استفاده شود .

نوع دستگاه چاپ نیز در بالا بودن کیفیت چاپ نقش مهمی دارد ، به این معنی که اگر شما برای چاپ خود از بنر کره ای استفاده کنید ولی دستگاهی که با آن چاپ می کنید دارای کیفیت پایینی باشد ، کار شما از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود .

کاربرد در اماکن مذهبی

در قرون وسطا در اروپا ، بنر در میان مسیحیان و بیشتنر در بین دسته های مذهبی استفاده می شده است ، اما در سال های اخیر آن ها را بیشتر به دیوارها و ستون های کلیسا ،مساجد وتکایا آویزان می کنند .

(بنر چیست؟)کاربرد در اتحادیه های صنفی

اولین بار در سال 1840 اتحادیه کارگری بریتانیا در مراسم اول می (روز کارگر ) از بنر استفاده می کند که تعداد اعضای اتحادیه شان به صدها نفر می رسید . تصاویر مختلفی که این اتحادیه از آن ها در این بنر ها استفاده می کرد ، نمود خواسته هایشان بود . از جمله تصویر سرزمینی که کودکان و کهنسال ها در رفاه و خانه های زیبا زندگی می کنند ، یا کارگران در آسایش و رفاه هستند . کارگران در آن سال ها تلاش می کردند تا با استفاده از بنر خواسته ها و نیازهایشان را مطرح کنند . از آن سال به بعد ، در خیلی از مراسم های کارگری که در سراسر جهان بر پا می شد ، از بنر به عنوان ابزار اصلی استفاده شد که رنگ قالب همه آن ها قرمز بود . مثلا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در استرالیا در مراسمی سالانه به نام <<هشت ساعت کار >>کارگران از بنر استفاده کردند و فقط در سیدنی 70 اتحادیه صنفی با بنرهای مخصوص در این مراسم حضور داشتند .

کاربرد در کسب و کار

بنر چیست؟بنر در خیلی از کسب و کارها برای بازاریابی استفاده می شود .مثلا خیلی از شهر های بریتانیا شهرداری شهر برای تزئین و جذب گردشگر از بنر در میدان اصلی شهر استفاده می کند .

بنر را میتوان در خیلی از فرمت ها و رنگ ها چاپ کرد . حتی می توان بر اساس موقعیتی که قرار است آویزان یا نصب شود آن را به شکل های  مختلف درست کرد . مثلا پشت و رو که از هر دو طرف دید داشته باشد . یکی از نکات منفی بنرها ، رنگ آن هاست و اینکه در برابر نور خورشید ، این رنگ بتدریج از بین می رود . اما بنرهایی که روکش  دارند تا چندین سال رنگ خود را حفظ می کنند

خیلی ها بین بنر و پوستر و حتی فلکس تفاوتی قائل نیستند و همه آن ها را یکی می دانند :در حالی که شاید از نظر ظاهری شباهت هایی بین این ابزارها باشد ولی این شباهت صد در صد نیست . پس بهتر است کمی راجع به تفاوت های بنر با سایر وسایل ارتباط جمعی و تشریح ویژگی های آن ، توضیحاتی ارائه کنیم .

تفاوت های بنر و پوستر

بنر در واقع پارچه هایی شبیه پرچم است که در خیابان ها یا مکان های عمومی آویزان می شود ولی معمولا برای پوستر از کاغذ استفاده می کنند و آن را به یک سطح فلزی ، سنگی یا چوبی می چسبانند .

– بنربا استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال ابتدایی به وجود می آید ، اما برای چاپ پوستر از چندین کاغذ و معمولا از کاغذهای رول استفاده می کنند .

– معمولا بنر عریض تر از پوستر است ، ولی پوستر طویل تر از بنر است ،

– دو گوشه بنر متصل است و دو گوشه دیگر آن آزاد است ، در حالی که چهار گوشه پوستر متصل می شود .

(بنر چیست؟ )تفاوت های بنر و فلکس

فلکسی ، فلکس یا به عبارت صحیح تر <<فلکسی فیس >>متریالی است که برای تابلو های سر در مغازه ها ، فروشگاه ها ، تابلوهای عابر پیاده ، برخی از بیلبوردها و به طور خلاصه برای تابلوهایی که لامپ مهتابی دارند استفاده می شود . فلکسی یا فلکس دو نوع چینی و کره ای دارد ، نوع چینی آن معمولا 18 انس و نوع کره ای آن 20 انس می باشد . متریال فلکسی به جنسی اطلاق می شود که نور را از خود عبور می دهددر حالی که بنر این قابلیت را ندارد و معمولا نور را جلو به آن تابانده می شود .

باید در نظر داشت که فلکس معمولا کمی تیره تر از بنر چاپ می شود ، دلیلش هم به خاطر وجود لامپ مهتابی داخل تابلو است ،چنان چه فلکس مانند بنر چاپ شود ، در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن می شود ، کار چاپ شده شما تا حد زیادی بی حال و بی رنگ و رو خواهد شد .

بنر چیست؟
بنر چیست؟

 استفاده از پوستر ، بنر یا فلکس ،مساله کدام است ؟

پوستر و بنر را می توان هر جایی که افراد گردهم جمع می شوند و در محل هایی که عبور و مرور مردم زیاد است ، مثلا در خیابان ، مکان های ورزشی و آموزشگاه ها نصب کرد . به همین دلیل تبلیغات چی ها از آن  ها برای بالابردن موفقیت شان استفاده می کنند و در واقع از پر مصرف ترین و پر بازده ترین ابزار تبلیغات محسوب می شود . فلکس معمولا برای معرفی مکان یا محلی که نیاز به معرفی دارد استفاده می شود ، مثل سر در فروشگاه ها .

پوستر و بنر از نظر عملکرد و هدف هیچ تفاوتی باهم ندارند . در یک نگاه کلی شاید تفاوت آن ها تنها در فواید و مضرات شان باشد . پوستر روی کاغذ چاپ می شود و در نتیجه گران تر است . پوستر ها به جز در موارد خاص (کاغذهای با دوام و خاص ) با دوام و خاص نیستند ، در حالی که بنر از نظر مورد استفاده قرار گرفتن در محیط های باز و وسیع ، بادوام تر و ارزان تر است . همچنین می توان بنر را در سایزهای بزرگ هم چاپ کرد .

بنا بر این در مواردی که نیازی به دوام و ماندگاری تبلیغات تان ندارید ، پوستر گزینه بهتری است . ولی وقتی شما با مخاطبان وسیع تری روبه رو هستید ، مثلا در کنسرت ها ، بنر گزینه بهتری است . در نتیجه اصلا لازم نیست بین پوستر و بنر یکی را انتخاب کنید . در واقع می توانید از هر دوی آن ها استفاده کنید در محیط های باز از بنر و در محیط های کوچک و بسته از پوستر استفاده کنید، زیرا بهترین بازده را خواهد داشت .

همان طور که خواندید ، یکی از بهنرین و سریع ترین روش تاثیر گذاری بر مخاطب در تبلیغات مسابقات ورزشی ، کنفرانس ها ، سمینارها و کمپین ها استفاده از بنر است . اما تاثیر گذاری بر مخاطب به همین راحتی ها هم  نیست و نیاز به یک برنامه دقیق دارد حال بد نیست کمی هم راجع به بازار بنر و ضرورت های آن بدانیم .

شناخت مخاطب و مکان

قبل از اینکه فکر کنید که بنر باید چه چیزی بگوید یا چه کاری کند . باید مخاطبان آن را بشناسید و همچنین از مکانی که قرار است بنر در آن نصب شود اطلاعاتی به دست آورید . باید برای شروع کار یک استراتژی داشته باشید اما برای جلب نظر مخاطبانی انبوه ، رسیدن به یک استراتژی واحد کار آسانی نیست ، چون افراد علایق و سلایق یکسانی ندارند . پس بهترین کار این است که از علایقی استفاده کنید که میان افراد رایج تر است .مثلا همه مردم حداقل یک بار به مسابقات ورزشی می روند ،در نتیجه شما می توانید بر اساس علایق افرادی که به فلان مسابقه فوتبال می روند ، بنر خود را طراحی کنید و در محلی متناسب با آن نصب کنید .

بهترین سایز را انتخاب کنید.

خیلی مهم است که بدانید بنر قرار است از چه فاصله ای دیده شود . اگر بنر خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد ممکن است دیده نشود . مثلا بنرهای کنار زمین فوتبال باید بزرگ تر از بنرهای یک سمینار باشد .

بیش از یک بنر چاپ کنید.

وقتی می خواهید یک کالا را تبلیغ کنید ،با مخاطبانی متفاوت روبه رو هستید پس قبل از هر کاری باید مخاطب خود را بشناسید و بر اساس نیاز او بنر را طراحی کنید . شاید لازم باشد دو بنر یا چند بنر برای زنان و مردان طراحی کنید . در این راه تلاش کنید خلاق و منحصر به فرد باشید و تقلید را از پروسه کارتان کنار بگذارید . مثلا می توانید دو بنر کاملا متفاوت در بخش زنان و مردان چاپ کنید و باز خوردشان را ببینید .

(بنر چیست؟ )اهداف خود را مشخص کنید.

باید بدانید و تصمیم بگیرید که قرار است مخاطب بعد از دیدن بنر چه کاری انجام دهد . قرار نیست بنر در همایش یا سمینار به عنوان دکور استفاده شود . مخاطب باید بعد از دیدن بنر عکس العملی انجام دهد . این عکس العمل می تواند خرید ، زنگ زدن یا غیره باشد . به طور خلاصه می توان گفت بنر دارای قابلیت های بی شماری است که استفاده از آن ها می تواند شما را در رسیدن به اهداف تان یاری کند .

 

بنر چیست؟
بنر چیست؟

 

نکاتی برای خرید دستگاه چاپ فلکس و بنر (بنر چیست؟)

اگر می خواهید دستگاه چاپ فلکس و بنر یا به عبارت کلی دستگاه خریداری کنید که بتوانید چیزهایی مثل استیکر ،مش ،چرم و چیزهایی مانند این را چاپ کنید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید :

1- ریپ دستگاه 

ریپ نقش مهمی را در خروجی نهایی کار ایفا می کند . هر قدر ریپ دستگاه شما قوی تر باشد کارتان بهتر چاپ می شود . منظور از ریپ قوی تر،ریپی است که گزینه ها و پروفایل های بیشتری در خود داشته  باشد . این پروفایل ها معمولا توسط کمپانی سازنده ریپ و تولید کنندگان دستگاه درست می شوند و در مواردی هم توسط فروشندگان دستگاه تعبیه می شوند . در هر حال در نظر داشته باشید جوهرهایی را استفاده کنید که با آن پروفایل ست شده باشند و به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد دارید از جوهر دیگری به جای جوهری که کارخانه فروشنده دستگاه یا فروشنده دستگاه توصیه کرده استفاده کنید ،حتما می بایست پروفایل مخصوص آن جوهر را نیز درست کنید .

2- هد 

هد دستگاه مهم ترین بخش دستگاه است و نهایتاشما خروجی کارتان را از آن می گیرید . هر هد بسته به نوع کارکردش مزایا و معایبی دارد. تمامی هدها دارای نازل های بسیار ریزی می باشند که جوهر از آن ها خارج می شود . این نازل ها را نسبت به میزان کوچک یا درشت بودنشان به انواع 80 ، 42، 20، 14، 3/5 پیکولیتر تقسیم می کنند . اعداد کمتر نشان دهند ه ریزتربودن نازل های هد است . هد 3/5 پیکولیتر کار شما را در حد پرینترهای خانگی چاپ می کند و هدهای با نازل درشت تر برای کارهایی که از فاصله دورتر دیده می شوند مناسب هستند . در کنار این مسائل تعداد بالای نازل ها به سرعت چاپ شما کمک می کند . تعداد نازل ها در هر هد معمولا با اعداد 128 ، 256، 512، 1024 ، مشخص می شوند و هر قدر تعداد نازل ها بیشتر باشد سرعت چاپ شما بیشتر خواهد شد ،به این معنی که زمانی شما از هد 1024 استفاده می کنید پهنای چاپ شما مثلا در پس3معادل 2/5 سانتی متر و در هد 128 با همان پس معادل 0/5 سانتی متر خواهد بود . در ادامه در مورد هر یک از هدها توضیحاتی ارائه می شود :

-هد زار 

هد زار یکی از اولین هدهایی است که وارد بازار ایران شد و چندین سال است که کار می کند و همچنان نیز مورد توجه خریداران است از معایب آن می توان به این مساله اشاره کرد که معمولا کار را تیره چاپ می کند . ولی برای چاپ فلکس مناسب است و نیز قیمت مناسبی دارد و همین طور در کارهای تیراژبالا استفاده بیشتری دارد ،

-هداسپکترا 

بعد از هد زار وارد ایران شد و مورد استقبال نیز قرار گرفت . از مزایای این هد می توان به طول عمر زیاد واقعی تر بودن رنگ ها اشاره کرد ،ضمن این که کارتان تیره چاپ نمی شود . از معایب آن می توان به تکنولوژی قدیمی تر آن نسبت به هدهای کونیکا ،اپسون و سیکو اشاره کرد .

– هد کونیکا 

همان طور که اشاره شد هد کونیکا از هد زارواسپکتراجدیدتر است .

این نوع هد ،رنگ ها را واقعی تر چاپ می کند و تکنولوژی جدید تر و طول عمر نسبتا خوبی دارد (حداقل 3 سال ). میزان نازل گرفتگی در آن کمتر است و عموما کسانی که از آن استفاده کرده اند کاملا راضی بوده اند ،

-هد اپسون 

هد اپسون در زمینه لارج فرمت کاملا جدید است . روی دستگاه ها با عرض کم نصب شده و کیفیت چاپ بسیار بالایی دارد. رنگ ها زنده تر چاپ می شوند ، تکنولوژی کاملا جدیدی داردو ظاهرا طول عمر کمتری دارد که البته این مساله هنوز به طور یقین ثابت نشده است ،

-هدسیکو 

هد نسبتا جدیدی است ولی اطلاعات زیادی در مورد آن موجود نیست ولی بر اساس اطلاعات موجود عموم استفاده کنندگان از آن راضی بوده اند و آن را به هد کونیکا نشبیه می کنند .

3- بدنه دستگاه( بنر چیست؟)

شاسی دستگاه و محل قرار گیری جوهر و کامپیوتر و سایر چیزها در بدنه دستگاه است . بر کیفیت چاپ تاثیر زیادی ندارد و فقط برای تکان های دستگاه ناشی از حرکت هد موثر است . همچنین زیبایی ظاهری دستگاه را نیز شامل می شود . در مورد شاسی دستگاه باید گفت که هر چقدر شاسی دستگاه سنگین تر باشد ،ثبات بالاتری در هنگام چاپ خواهید داشت . معمولا دستگاه های بالای 700 کیلو گرم را شاسی سنگین می نامند ،البته این بدان معنی نیست که دستگاه های شاسی سبک از ثبات کمتری برخوردار هستند و توانایی چاپ بالایی ندارند . انتخاب نوع و مدل شاسی دستگاه دقیقا به نیاز مخاطب بستگی دارد و تا حدی سلیقه ای است و نمی توان قاعده خاصی را برای آن تعریف کرد .

4 – گارانتی دستگاه 

گارانتی دستگاه بسیار مهم است ، تا جایی که می توان گفت مهم تر از خود دستگاه است  چرا که اگر دستگاهی را خریداری نمایید که پشتیبانی قوی ای نداشته باشد ،عملا نمی توانید با آن کار کنید ، زیرا با کوچک ترین مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری ،دستگاه شما قادر به چاپ نخواهد بود و این جا زمانی است که شما نیاز به پشتیبان را حس خواهید کرد ،خواه این پشنیبانی تلفنی باشد یا حضوری . دستگاه را از شرکت های معتبر خریداری کنید ارزان بودن دستگاه را خیلی ملاک کارتان قرار ندهید بلکه فروشنذه دستگاه را ارزیابی کنید. با تحقیق زیاد ببینید که کدامیک خدمات بهتری ارائه می دهند . این مساله البته برای شهرستان ها بسیار پیچیده تر است چرا که اکثر فروشندگان دستگاه ها هنگام فروش دستگاه از خدمات عالی سخن می گویند ولی در عمل هیچ تعهدی نسبت به خدمات پس از فروش مخصوصا در شهرستان ها ندارند . این موضوع را کاملا جدی بگیرید و بر روی آن تاکید فراوانی داشته باشید .

بنر چیست؟
بنر چیست؟

اشتراک گذاری در:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب

سوالی دارید؟

برای آگاهی از راه های ارتباط با ما، بر روی دکمه زیر کلیک کنید

مطالب جدید ...

در خبرنامه ما عضو شوید